“Pandemi ve İklim Krizi Nedeniyle Konutlarda Doğaya Dönüş Yaşanıyor"

mimarizm.com / 14 Eylül 2021
Onur Karadeniz Architects Kurucusu Mimar Onur Karadeniz, pandemi sürecinin şehirleşme olgusu için bir dönüm noktası olduğunu belirterek, yaşanan değişimi analiz ediyor.

Bukhari Evi

Farklı yapı tipolojilerinde projelere imza atan Mimar Onur Karadeniz, pandemi sonucunda değişen yaşam alışkanlıkları ve bunun mimari/iç mimari tasarıma yansımasını analiz ederek, karşılaşılacak yeni trendleri değerlendiriyor.

Şehir-kasaba arakesitinde yer alan yerleşimlere (Bodrum ve Urla gibi) olan ilginin artmaya başladığını belirten mimar, önümüzdeki beş yıl içerisinde iklim krizinin daha dramatik sonuçlarını göreceğimiz için bunun geçici bir trend olduğunu düşünmüyor. Bu trendi, geç kalınmış bir “suburbanization” olarak değerlendirmekte fayda olduğunu aktaran Onur Karadeniz, bu bağlamda bu trendin Bodrum, Urla ve diğer Ege-Akdeniz yazlık yerleşim alanlarının ne kadar plansız bir şekilde yapılaştığını görmemiz ve bu yerleşim yerlerini düzeltmek ve güzelleştirmek adına bir adım atabilmemiz için de vesile olacağı kanaatinde. Aile ile bir arada olmayı mümkün kılan müstakil evlere olan ilgi ise daha yavaş tüketim ve yaşama geçme isteğiyle orantılı olarak artıyor.

Türkiye’de aldığı eğitimin ardından çalışmalarına New York ve İstanbul’daki ofislerinde devam eden mimar, kişisel gözlemlerine dayanarak müstakil eve yerleşme eğiliminin sadece Türkiye’de değil dünyada da arttığını ifade ediyor. New York’ta çoğu kişi şehre yeniden yerleşirken bile Upstate, Brooklyn ve Jersey gibi şehrin etrafında konumlanan daha bol ağaçlı bölgeleri tercih ediyor. Pandemiyi aynı zamanda iklim krizinin bir parçası olarak değerlendirmekte fayda olduğunu düşünen Onur Karadeniz’e göre bu trend yükselerek devam edecek. Bu doğrultuda güncel konut projelerinde de bazı kriterler daha fazla önem kazanacak: “Güncel konut projelerinde dikkat ettiğim en önemli kriter, salon kullanımı. Salondaki masanın büyüklüğü, malzemesi, ölçüleri; oturma grubunun kullanım şekli, büyüklüğü; televizyonun yerleşim biçimi gibi konular daha da önem kazanmakta. Evde geçirilen zamanın artması, müşterilerin masaya olan taleplerini artırmakla birlikte çevrelerinde daha sakin ve yalın renk ve malzemeleri tercih etmeye başladılar. Bu bilinçaltında bir bakıma ofis ortamlarını ev mekanlarına yansıtmaları ile ilgili. Evdeki yapay aydınlatmanın bile daha lüks ve şık olmaktan çok kişisel kullanımının düşünülmeye başlanmasının biz mimarlar için olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte müşterilerden gelen talepler doğrultusunda, ev projelerinde ses altyapısı gibi kriterler de önem kazanmaya başladı.”

*

Onur Karadeniz Architects Hakkında

2017 yılında Onur Karadeniz tarafından İstanbul’da kurulan Onur Karadeniz Architects kentsel tasarım, mimarlık, iç mekan tasarımı, mobilya tasarımı üzerine araştırma, projelendirme ve uygulama çalışmaları yapıyor. Çeşitli ölçeklerde farklı tasarım uygulamaları için disiplinlerarası çalışmalar geliştiren Onur Karadeniz Architects, 2021 yılında faaliyet alanını genişleterek New York ve Bodrum’da projeler üretmeye başlamıştır. Projelerinde insan deneyimini merkeze alan stüdyo, mekanda insan sirkülasyonu ve dolaşımı üzerinden mekan kullanıcılarına yeni bir deneyim yaşatmayı amaçlıyorr.

Global iklim krizine karşın daha sürdürülebilir mekanlar yaratmak isteyen mimarlık ofisi, yeni projelerinde bunun üzerine araştırmalar ve deneyler yapıyor.

Bütünsel bir tasarım anlayışı ile yola çıkan ofis, kullanıcı talepleri doğrultusunda şekillenen dengeli, sakin ve sürdürülebilir mekanlar yaratmayı amaçlıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :