Ofislerin Geleceği için Dinamik Bir Öneri

mimarizm.com / 27 Mayıs 2021
Almanya menşeli mimarlık ofisi 8 Minutes, ofis alanlarının fiziksel yapılarını sorgulayan ve yeniden tanımlayan bütünsel bir yaklaşımla hareketli ve yüksek etkileşimi bir “konsept ofis” kurguladı.

Fotoğraflar: Max Feldhoff

Konsept ofisin tasarımında çalışma alanları harekete geçiriliyor ve kolektif düşünce süreçleri için duvarlar görsel birer yüzey olarak etkinleştiriliyor. Mekandaki mobil ve serbestçe birleştirilebilen nesneler, alternatif bir alan kullanımı ve anlık ihtiyaçlar için maksimum esneklik sağlıyor.

Tasarımda oluşturulan mobilya koleksiyonu, yerel ve ekolojik üretim ile karbon ayak izini azaltacak kısa nakliye rotaları dikkate alınarak şeffaf değer yaratma vurgusuyla hayata geçirildi. Çeşitli mekânsal kümeler aracılığıyla bir araya getirilen analog ve dijital iş akışlarının verimli bir kombinasyonu hem çalışma yöntemlerinde hem de sonuçta ortaya çıkan üretkenlikte bir dönüşüme işaret ediyor. Dahası çalışma mekânı, farklı işlevlere de hizmet edebiliyor: Gün içinde ve akşamları yenilikçi fikirler, atölye çalışmaları, toplantılar gibi yaratıcı süreçlere ev sahipliği yapmanın yanı sıra mekan sergiler için galeri olarak da işleyecek şekilde dönüştürülebilir.

Merkezi olmayan, daha karmaşık çalışma yapılarına artan talep modern ofis alanlarının tasarımı için yeni zorluklar ortaya çıkarıyor ve yalnızca mekânı değil, aynı zamanda birlikte çalışma biçimlerini de yeniden düşünen çağdaş konseptler gerektiriyor. Konsept ofisin mekânsal yaklaşımı ve ilk ürün serisi, gelecekteki ofislere hem mekân hem de ürün tasarımı açısından daha verimli ve kalıcı çözümler üretilmesi için önemli bir deneme sunuyor.

Haber designboom’dan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :