Kırmızı Geçit

mimarizm.com / 24 Mayıs 2021
Ateliers Jean Nouvel tarafından Çin’de tamamlanan Henderson Cifi Tiandi projesi, iki kentsel aksı birbirine bağlarken kent içi yaya hareketini ticari birimlerle zenginleştiren, renkli ve canlı bir mekân sunuyor.

Fotoğraflar: Ateliers Jean Nouvel. Photo ©10 Studio. 恒基-旭辉新天地/The Roof

Şanghay’da, Ma Dang ve Dan Shui caddeleri arasında yayalar için kestirme bir geçit olarak planlanan yeni aks, modern çizgilere sahip iki parçalı yüksek yapının arasında, üzeri örtülü ve korunaklı dar bir sokak gibi işliyor. Ticari birimlerle donatılan alan, açık strüktürü ile yerleştiği bölgenin geometrik dokusu ile uyum gösteriyor.

Grimsi bej renkli dış cephe, renkli ve bitki örtüsü ile kaplı geçidin girişine doğru dikkat çekici bir bakış sunuyor. Üst kotlardan geçen yürüyüş yolları ve küçük köprülerle sıralanan çok katlı geçit hem yeşil hem de renkli, farklı türlerle dikilmiş çömlek sıralarından oluşan çiçekli duvarlar arasına yerleşiyor.

Karşılıklı konumlanan dükkân, ofis ve restoranlar arasındaki tamamlayıcı yaklaşım, aşina olunan doğal bir güzergaha dönüşüyor. Ayarlanabilir panjur uzantıları ve devasa saksılarla çevrelenmiş pencerelerin önünde oluşan gölge oyunları geçit boyunca farklı bir manzara yaratarak ortamı canlandırıyor. Boylu boyunca uzanan iç cephe duvarları kahverengi, kehribar, turuncu ve kırmızı tonlarına boyanarak mekânın daha da vurgulanması sağlanıyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :