Nişan Yaubyan Yaşamını Yitirdi

mimarizm.com / 10 Ağustos 2022
Türk modern mimarlık tarihinin önemli isimlerinden Nişan Yaubyan vefat etti. Ailesine, yakınlarına ve tüm mimarlık camiasına başsağlığı dileriz.

Fotoğraf

2020 Ulusal Mimarlık Ödülleri‘nde Mimar Sinan Büyük Ödülü’ne değer görülen Nişan Yaubyan 9 Ağustos 2022 Salı günü vefat etti. Cenaze töreni 12 Ağustos 2022 Cuma günü saat 13:00’da Üsküdar Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nde yapılacaktır.

Nişan Yaubyan'ı konu alan "Mimarlığa Doymayan Adam" belgeselinin yapım sürecini, mimar Serli Hobikoğlu, içmimar İren Bıçakçı ve yönetmen Atom Şaşkal'dan okuyabileceğiniz 2017 senesinde yayınlanan haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

1928 İstanbul doğumlu Nişan Yaubyan, 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. İTÜ'den arkadaşları ve sonradan ortakları olan Enis Kortan, Avyerinos Andonyadis ve Harutyun Vapurciyan ile katıldığı birçok yarışmadan derece aldı. Birçok tasarımı uygulandı ve Türk Modern Mimarlığı'nın ilk nesline mensup bir mimar olarak önemli binaların inşasında yer aldı. Bunlardan en önemlisi, ortaklarıyla gerçekleştirdiği ve yarışma birinciliği ardından inşa edilen tasarımlarından olan Sakarya Hükümet Konağı'dır. 

Michigan Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamlayan Yaubyan, bir süre Amerika'da çalışmış, önce Eero Saarinen'in ofisine girmiştir. Ardından Minoru Yamasaki'nin çalışma ekibinde yer alan Yaubyan, mimarın İkiz Kuleler gibi önemli projelerinde de çalışma imkanı bulmuştur. Türkiye'ye döndükten sonra kendi ofisinde mimarlık çalışmalarına devam eden Yaubyan, 2000 yılından itibaren Arman Güran'ın davetiyle bir süre Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde eğitim görevlisi olarak çalışmıştır. Kendisine 2003 yılında, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından Türkiye mimarisine katkılarından dolayı onur üyeliği verilmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :