Murat Tabanlıoğlu’ndan Modern ‘Seyahatname’

mimarizm.com / 05 Ekim 2017
Uluslararası çağdaş mimarlık sergileriyle ünlü Architekturegalerie München/Münih Mimarlık Galerisi, 29 Eylül – 11 Kasım 2017 tarihleri arasında, Murat Tabanlıoğlu küratörlüğündeki "Seyahatname" / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı sergisine ev sahipliği yapıyor.

2014 yılında Venedik Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü, 2015 ve 2016’da Londra Tasarım Festivali’nde yer alan iki enstalasyon tasarımını ve bu yıl da Contemporary Istanbul’un kavramsal tasarımlarını üstlenen Tabanlıoğlu, şimdi ise "Seyahatname" / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı sergisi ile Almanya’da sanatseverlerle buluşuyor. 

Mimarlık, kentsel planlama ve peyzaj mimarisi bağlamlarında kamusal iletişimi destekleyen, farklı insan gruplarının bir araya geldiği bir platform oluşturan, Münih’te, Türkenstrasse üzerindeki Architekturegalerie München – Münih Mimarlık Galerisi’nin ev sahipliği yaptığı "Seyahatname" / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı sergisi; Dr. Hayati Tabanlıoğlu’ndan bu yana, seyahatlerin ‘mimarlığın sıfırıncı aşaması’ olarak süregelen Tabanlıoğlu Mimarlık birikimlerinin, Murat Tabanlıoğlu’nun objektifinden fotoğraflarla mimariye yansımalarını konu ediniyor. 

"Seyahatname" / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı Hakkında

Bir mimar olarak gezi anılarını yıllarca özenle dokümante etmiş olan Dr. Hayati Tabanlıoğlu'ndan bu yana Tabanlıoğlu Mimarlık için seyahatler, “mimarlığın sıfırıncı aşaması” olarak değerli bir birikim olmuştur.

Sergi, “Murat Tabanlıoğlu'nun objektifi aracılığıyla, coğrafyaların, mimarlıkların, insanların ve yaşamın imgelerinin çoğaltılarak tekrar ziyaret edileceği bir seyahatname” olarak kurgulanmış. Sergiyi oluşturan parçaların bir bölümü, küresel mimari ve kentsel uygulamalarla biçimlenen günümüz şehirlerinin ve geçmişin izlerinin, yaşam biçimlerinin, doğa ve insan yapımı çevrenin mimarın odağındaki anıdır.

New York

Sergi alanının yerleşimi, ikiliği ortaya çıkaran bir senaryonun izinde biçimlenir; Tabanlıoğlu Mimarlık’ın dünyanın çeşitli noktalarında gerçekleşmiş olan projelerinden bir seçki ve arka planda ise mimarın birçok farklı yerden, zamandan topladığı, değişen ruh hallerini görüntülediği anlar bir arada bu ilhamı resmetmektedir.

Venedik

İstanbul

Karşılıklı etkileşim kaçınılmazdır. Özellikle bu hız ve iletişim çağında, etkileşimden doğan geçişliliğin mimari dilde de güçlü bir etkisi var; kimi zaman mütehakkim bir tavırla deformasyona neden olsa da bazen de yapıcı bir biçimde. Göz kaydeder ve mimar, toplanan bilgileri ve ilgili analizlerini, türler arası ortak evrimi sağlayan arının çiçeklerle kurduğu iletişim gibi, projelere aksettirir.

Amsterdam

Tabanlıoğlu Mimarlık'ın farklı aşamalardaki projelerini temsil eden soyut maketler, mimarlık yaratımının temellerinden olan mimarın zihninde kayıtlı imgelerin (Stage 0 / Sıfırıncı Faz) bir izdüşümü olarak, serginin bütünleyicisi olacak. Sergi, enstalasyon, konferans, tartışma, film ve çeşitli yayınlarla çağdaş mimariyi sadece profesyonellerle değil, halka buluşturan "Seyahatname" / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı sergisi, 11 Kasım 2017’ye kadar Münih, Türkenstrasse üzerindeki Architekturegalerie München – Münih Mimarlık Galerisi’nde gezilebilecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :