Mimarlık Dergisi'nin Eski Sayıları Tekrar Dijital Erişime Açıldı

mimarizm.com / 30 Mart 2021
Mimarlık Dergisi'nin 1941 - 1953 tarihleri arasındaki sayılarına Mimarlar Derneği 1927’nin web sayfasından ulaşılabilir.

Elektronik yayıncılık platformu olan ve Kasım 2020'de Türkiye'de kullanıma kapatılan ISSUU’dan erişilmekte olan "Mimarlık Dergisi”nin eski sayıları (1941-1953) Mimarlar Derneği 1927’nin web sayfasına taşınmıştır. Ana sayfada yer alan “Yayınlar” sekmesi üzerinden erişilebilen dergiler için tıklayın

 

*

... Türk Yüksek Mimarlar Birliği 1941 yılı ile 1953 yılları arasında tam onüç yıl boyunca kesintisiz olarak Mimarlık Dergisini yayınlamıştır. Başlığında “Yapı Sanatı, Şehircilik ve Güzel Sanatlar Dergisi” olduğu yazılmaktadır. Sorumlu Müdürleri Nizamettin Doğu (1941-1945), Orhan Alsaç (1946- 1947), Talat Özışık (1948-1953)’ tür. (.....)

Mimarlık dergisinin ilk yılında yayınlanan bir açıklama, dergiye kuruluş yıllarında aktif katkı verenler hakkında bilgi vermektedir.

“Mimarlık Dergisi Türk Yüksek Mimarlar Birliğinin bir organıdır. Derginin sahibi olan Türk Yüksek Mimarlar Birliği tarafından idare edilir. Derginin her nevi idare ve yazı işleri ile Birliğin daimi murakabe ve mesuliyeti altında 9 kişilik bir komite meşgul olmaktadır. Bu komite Y.Mimar Adil Denktaş, Y.Mimar Bedri Uçar, Y.Mimar Hüseyin Kara, Y.Mimar Nezahat Sügüder, Y.Mimar Hakkı Uras, Y.Mimar Orhon Tolon, Y.Mimar Tuğrul Kansu ve Yazı işleri müdürü Y.Mimar Nizamettin Doğu’ dan ve İstanbul’ da Y.Mimar Faruk Çeçen’ den mürekkeptir. Dergiye ait her türlü hususlarda Ankara’ da Kınacı Han No: 25’ de Birlik Merkezine, İstanbul’ da 4 üncü Vakıf Hanında Birlik Şubesine veya İstanbul Nafia Müdürlüğünde Y.Mimara Faruk Çeçen’ e müracat edebilir. .......” (Mimarlık 1944 -2)

“İstanbul’ dan Faruk Çeçen, İsmet Barutçu ve Behçet Ünsalan’ ın, Ankara’ dan Orhan Alsaç, Hakkı Uras ve Saim Ülgen’ in mecmua işine yardımcı olduğu anlaşılarak tasvip edilmiştir.” (TYMB Merkez Kongresi Çalışma Raporu, Mimarlık 1945/1) (.....)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :