Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Nur Akın

mimarizm.com / 08 Ocak 2020
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin çalışmalarından “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisinin yeni kitabı Nur Akın yayımlandı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. Nur Akın ile yapılan kapsamlı söyleşide dile getirilenler, sadece bir akademisyenin portresi olarak değil, ülkedeki mimarlık eğitiminden meslek ortamına, koruma kültürü alanındaki çabalara kadar bunca yıllık yaşanmışlığın, zengin bir üretkenliğin dökümü olarak da görülebilir.

Kitap hakkında

“Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor. Mimarlığın her alanında çalışma yürütmüş değerli meslektaşlarımızın katkılarının derlenmesi, alanlarıyla ilgili aktarabileceklerinin yayına dönüştürülerek kalıcılaştırılması ülkemiz mimarlık meslek ortamının bir başka köşesini aydınlatıyor.

Nur Akın, her zaman yakınımızda hissettiğimiz, birlikte çalışma yürütmekten onur duyduğumuz, varlığıyla ortamımızı zenginleştiren değerli bir meslek büyüğümüz. Bu kapsamlı söyleşide dile getirdiklerini, sadece bir akademisyenin portresi olarak değil, ülkemizdeki mimarlık eğitiminden meslek ortamına, koruma kültürü alanındaki çabalara kadar bunca yıllık yaşanmışlığın, zengin bir üretkenliğin dökümü olarak da algılayabiliriz.

*

“Anadolu kentleri nasıl korunmalı diye, batıdaki başarılı küçük kent koruma örnekleri üzerine çok yayın taradım. Önemli makale ve kitaplar okudum. Ayrıca tarihi çevre korumada büyük önem taşıyan sosyal yapı meselesini düşünüyordum, o konuda da okuyordum. Çünkü sosyal yapı göz ardı edilerek geliştirilen tarihi çevre koruma çalışmalarının kullanıcısıyla bütünleşmesi gerekiyor. Yerel halk kabul etmezse, hiçbir şey olmaz. O bakımdan, benim için yeni bir konu olan sosyal yapı koruması konusunda da epey çalıştım.”

Nur Akın, Arka kapak yazısından

 

*

Dizi Editörü: H. Bülend Tuna
Kitap Editörü: Işıl Çokuğraş, Ceylan İrem Gençer
Yayına Hazırlayan: Fatma Öcal Al
Tasarım, Uygulama: Ebru Laçin Kilci
Kapak Tasarımı: Nilgün Kara Babacan


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :