Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Afife Batur

mimarizm.com / 01 Ekim 2019
“Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisinin yeni yayımlanan kitabı Afife Batur, Batur’un farklı yönlerinin okuyucuya aktarıldığı bir portre sunmayı amaçlıyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor.

Afife Batur ile daha önce yapılan sözlü tarih görüşmesine ek olarak yer verilen farklı söyleşiler onu daha iyi anlamamıza olanak sunarken, ölümünün ardından dile getirilenler ise bir mimarlık tarihçisi olarak Afife Batur portresini farklı yönleriyle aktararak portrenin tamamlanmasına önemli bir katkı sağlıyor.

*

“Afife benim ‘ilk asistan’ımdı. Onu öğrencilerim arasında sevme nedenim, benim derslerime gösterdiği dikkat, iyi konuşan ve öğrenmek isteyen, zeki kimliğiydi. (…) Tezleri dışında yeni kitap yayımlayan çok fazla öğretim üyesi olmayan ülkemizde, Afife Batur’u hatırlamak, Türkiye’deki meslek dayanışması, mimarların birbirlerini tanımaları ve toplumun çağdaş dünyaya yaklaşması açısından önemlidir.”

Doğan Kuban (Önsöz’den)

*

“Ben kendi adıma Odanın siyasi rolünün mesleki platformda olmasını tercih edenlerdenim. Yani, doğrudan siyasetle değil ama mesleğin uygulamasında veya kuramında veya karşılaşılan problemlerinde, onun siyasi yanını görmezden gelmemek, onun siyasi zeminini elden geçirmek, onu irdelemek, onu belki açıklamaya girişmek ve dolayısıyla mimarlığın sosyal ve ekonomik tabanla bağlarını, bağlantı kanallarını sürekli açık tutmak gerektiğine inanıyorum. Çünkü mimarlığın toplumdan kopuk olmayan, toplumun ürünü olarak değerlendirilmesi gereken bir yanı olduğunu düşünüyorum. Mimarlık tarihini okuduğum zaman da bunu görüyorum.”

Afife Batur (Arka kapak yazısı)

*

Dizi Editörü: H. Bülend Tuna
Yayına Hazırlayan: Fatma Öcal Al
Tasarım, Uygulama: Ebru Laçin Kilci
Kapak Tasarımı: Nilgün Kara Babacan
Konu/Alt Konu: Mimar/Söyleşi, Biyografi
Yayınevi: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Yayınları
Basım Tarihi: Eylül 2019
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 183
ISBN: 978-605-01-1286-3


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :