Mimarlar Odası Tarihinden Portreler - Aydın Boysan

mimarizm.com / 17 Temmuz 2017
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yayınları, "Mimarlar Odası Tarihinden Portreler" dizisinin Aydın Boysan'a ayrılan yeni kitabı raflardaki yerini aldı

Mimarlık meslek tarihinde yer edinmiş isimlerle sözlü tarih çalışmaları gerçekleştiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bu belgeleri yayına dönüştürmeyi sürdürüyor. 2000’li yıllarda başlatılan ve bir süre ara verilen Mimarlar Odası Tarihinden Portreler yayın dizisi, geçtiğimiz günlerde yeni bir kitaba kavuştu. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler / Aydın Boysan” bu dizi kapsamında yeni dönemde yayınlanan ilk kitap oldu.

Mimarlar Odası’nın kurucularından ve ilk dönem Yönetim Kurulu'nda Genel Sekreter görevini üstlenen Aydın Boysan, mesleki performansının yanında çok yönlü kişiliğiyle de tanınan, pek çok yayına imza atmış üretken bir meslek büyüğü. Mimarlar Odası Tarihinden Portreler dizisinden çıkan kitapta; Boysan ile farklı zamanlarda gerçekleştirilen yayınlanmamış sözlü tarih kayıtlarının yanı sıra, mimarın değişik zamanlarda mimarlık yayınlarında yer verilmiş yazılarının birlikte derlendiği bir yayın oluşturuldu.

Bu kitaptaki yazı ve söyleşilerde Aydın Boysan’ın mimarlık performansını, meslek örgütlenmesi konusundaki gelişmeleri, uzun yaşamı boyunca kentlerimizde yaşanan değişimi ve gözlemlerini bulacaksınız. Kitapta ayrıca, Burak Boysan’ın “Hiçbir İş İçin Hiçbir Zaman Geç Kalınmış Değildir” başlıklı sunuş yazısı yer alıyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, kitaba yazdığı Önsöz’de, Aydın Boysan’la ilgili duygularını şöyle ifade ediyor:

“Aydın Ağabey… Mimarlığı kadar yazarlığıyla da parlayan, yaşam ustası, yaratıcı, çalışkan, üretken olduğu kadar bütün yaşam ve meslek deneyimini paylaşmayı seven hoşsohbet, gönül insanı ağabeyimiz Aydın Boysan…

Mimarların olduğu kadar toplumun her kesiminden insanların da onu tanımaktan, bir arada bulunmaktan mutlu olduğu, her fırsatta yeniden bir araya gelmek, sohbetlerinin hazzını yeniden yaşamak istediği, herkesin sevgi ve saygıyla “Aydın Abi” diye hitap ettiği bir meslektaşımızdır Aydın Boysan.

Her şeyden önce iyi bir mimardır; birçok örnek yapıya imza atar. Aynı zamanda örgütçüdür… Mimarlar, 1950’li yıllarda mesleki örgütlenme içim bir araya geldiklerinde aktif görev üstlenir. 1954 yılında Mimarlar Odası’nın kurucu üyeleri arasında yer alır. Mimarlar Odası’nın ilk Merkez Yönetim Kurulunda genel sekreter görevini üstlenir.

Sohbet insanıdır. Meslekle ve yaşamla ilgili zengin deneyimlerini canlı üslubuyla paylaşmak ister. Ünü kulaktan kulağa yayılınca sohbetlerinde bulunmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artar. Mesleki birikimle, kentli görgüsü ile zenginleşen, ince zekâsıyla oya gibi işlediği sohbetleri sofrasına, konferanslarına ulaşamayanlarla paylaşmak istediğinde, işlek kalemiyle kağıda döktüğü köşe yazılarının, kitaplarının sadık okurları oluşur.

Mimarlar Odası’nın çağrılarına her daim yanıt veren, mimarlığın ve paylaşımın peşinde kent kent gezen meslektaşımızın herkese nasip olmayacak kadar renkli yaşam deneyimi ile zenginleşen dağarcığından Mimarlar Odası tarihi, mimarlık ve kendi mimarlığı üzerinde yapılan söyleşileri, röportajları, yazıları, sunuşları derleyip, doksan altı yaşında Aydın Ağabeyimize armağan etmek, bu birikimi meslektaşlarımıza ve hayranlarına ulaştırmak istediğimizde bu yayın ortaya çıktı. 

Sizlerin de beğeneceğinizi umuyoruz.”

Aydın Boysan kitaplarına buradan ulaşbilirsiniz. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :