Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Müşfik Erem

mimarizm.com / 17 Mart 2020
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin çalışmalarından “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisinin yeni kitabı Müşfik Erem yayımlandı.

Kitap Hakkında

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor.

Kitap, dizideki diğer derlemelerden farklı olarak kurgulandı. Müşfik Erem’le hayattayken bir görüşme yapma fırsatı bulunamamıştı. Bu eksiklik, Mimarlar Odası'nda kendisiyle birlikte çalışma yürüten arkadaşlarının, yakınlarının katıldığı bir buluşma düzenleyerek giderilmeye çalışıldı. Dönemin gündemlerinden hareketle yaşananlar, Müşfik Erem’in bu süreçteki katkıları, beraberliklerden süzülen anılar derlenmeye çalışıldı.

 

*

Müşfik Erem’in üç farklı yönünü, birbirine değdiği şekilde ama ayrı ayrı ele almayı, irdelemeyi uygun gördük. Öncelikle Mimarlar Odası yöneticisi olarak meslek örgütündeki çalışmalarını değerlendirmeye, bu kapsamda yaptıklarını aktarmaya çalıştık. Erem’in siyasi hayatının değişik evrelerinde yaşadıklarını bu süreçte beraber olduğu yol arkadaşlarının yazıları üzerinden öğreniyoruz. Uzun yaşamı boyunca sürdürdüğü mimari performansı üzerine söylenebilecekleri, çalışma hayatı içerisindeki Müşfik Erem portresini yansıtmaya çalıştık. Eşinin ve kendisinin vefatı sonrasında dostlarının çabasıyla düzenlenen anıt mezar yarışmasının belgelerini de kitaba ekledik.

Müşfik Erem’le ilgili olarak meslek örgütü çalışmalarında, mimarlık ve yapı üretimi alanındaki yaklaşımlarında dile getirilenler, aynı zamanda ilk gençliğinden itibaren benimsediği ve içselleştirdiği siyasi görüşünün biçimlendirdiği bir kişiliği tanımlıyor. Tereddütsüz güvenebileceğiniz, sırtınızı dayayabileceğiniz, her zaman yakınınızda hissedeceğiniz, danışabileceğiniz bir görev insanı portresi bu. (Arka Kapak)

 

*

Dizi Editörü: H. Bülend Tuna
Yayına Hazırlayan: Fatma Öcal Al
Tasarım Uygulama: Ebru Laçin Kilci
Kapak Tasarımı: Nilgün Kara Babacan


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :