Mimarlar Odası'ndan 8 Mart Mesajı

mimarizm.com / 08 Mart 2022
TMMOB Mimarlar Odası, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yayınladığı basın açıklamasında; adil, kapsayıcı, barışçıl ve duyarlı bir toplum, çevre ve mimarlık için mücadelesini çoğalarak sürdürmekte kararlı olduğunu belirtti.

TMMOB Mimarlar Odası'nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü basın açıklaması:

"Adil, Kapsayıcı, Barışçıl ve Duyarlı Bir Toplum, Çevre ve Mimarlık için Mücadelemizi Çoğalarak Sürdürmekte Kararlıyız

Dünyada ve Türkiye’de kadınların barış içinde yaşadığı daha adaletli bir dünya, kapsayıcı ve duyarlı bir toplum ve buna hizmet eden kentler ve mekanlara dair mücadelesi çoğalıyor ve büyüyor! Kadınlar geçmişte de olduğu gibi hala, her alanda artan şiddete ve ayrımcılığa, bunu yaratan patriarkal düzene karşı yılmadan, vazgeçmeden haklarını talep etmeye devam ediyorlar ve edecekler. TMMOB Mimarlar Odası kadınların ve ayrımcılığa uğrayan tüm bireylerin bu haklı mücadelesinde yanlarında durmakta kararlıdır.

Ülkemizde ve dünyada kadın hareketinin bugün geldiği noktada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin, kamusal alandaki adil haklarının ve sorumluluklarının kritik bir önem taşıdığı açıktır. Ne var ki, günümüzde kadınlar halen gerek güvenlikleri, gerekse elde edilen hakları ve kazanımları için büyük çabalar harcamak, mücadele ve örgütlenmelerini sürdürmek durumundadırlar. Bu olumsuzluklara karşı mücadelede önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin acı sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz.

Kadınların iş hayatında yoğun şekilde yaşadıkları cinsiyete dayalı sosyal ve ekonomik ayırımcılığı, sosyal güvencesiz çalışma koşulları ile ötekileştirilme sorunlarını, kadın meslektaşlarımızın görünmez kılınma süreçlerini kınıyor, kadınların ürettiği doğaya ve topluma duyarlı, barışçıl, kapsayıcı ve nitelikli yapılı çevreleri kutlamaya, onurlandırmaya davet ediyor ve bu önemli alandaki mücadeleyi desteklemek için tüm duyarlı kesimleri, bileşenleri birlikteliğe ve dayanışmaya çağırıyoruz…"


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :