Mimarlar Derneği 1927 Doksan Yaşında

mimarizm.com / 21 Şubat 2017
Mesleğin inşasının her aşamasına öncülük eden Mimarlar Derneği 1927, mimarlık mesleğinin ve kültürünün gelişimi için verdiği katkının 90. yılını özel bir etkinlik dizisi ile kutluyor. 

Bundan tam 90 yıl önce bir avuç mimar, binlerce yıllık mimarlık ve kent kültürüne sahip Anadolu ve Rumeli topraklarında kurulan yeni bir ülkede, modern Türkiye Cumhuriyeti'nde, mimarlık mesleğinin ve ülkenin inşası için çalışmak üzere bir araya geldi.

Bu doğrultuda mimarların meslek örgütü olan Mimarlar Odası’nın ve Türkiye’nin mimar ve mühendislerini çatısı altında toplayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)'nin kuruluşu dahil, mesleğin inşasının her aşamasına öncülük eden Mimarlar Derneği 1927, 18 Şubat 2017 itibariyle mimarlık mesleğinin ve kültürünün gelişimi için verdiği katkının 90. yılını kutladı. 

Mimarlar Derneği 1927, 1960'larAnkara, Cinnah Caddesi 19 numaradaki dernek yapısının inşa edildikten sonraki görüntüsü, 1960'lar.
 
Mimarlar Derneği 1927, her şeyin zamana yenildiği, değersizleştirildiği, insani değerler dahil her şeyin hızla tüketildiği bu çağda mimarlık mesleğini ve ilkelerini 90 yıl önceki heyecanla savunmaya devam ediyor. Mimarlık mesleğinin ve meslek kültürünün inşasının, mimarların içinden çıktıkları topluma verdikleri sözün inşası olduğunu bilerek, çalışmalarını bugün de sürdürüyor. Ülkemizin ve bölgemizin içinden geçtiği bu zor zamanlarda, insanı en önemli değer olarak görmeye ve mesleki katkılarını bu değerin korunması ve yüceltilmesini ön planda tutarak yapmaya devam diyor.
 
Mimarlık ile ilgili kültür, sanat ve meslek alanlarını bir araya getiren yıllık etkinliklerinin yanı sıra dernek bu yıl, 90. kuruluş yılına özel etkinlikler düzenleyecek. Bu kapsamdaki ilk etkinlik olan ve Litvanya Büyükelçiliği ortaklığında düzenlenen Modern Mimarlık Mirası Sergileri ("Savaşlararası Dönemde Kaunas Mimarlığı, Litvanya" ve "Kayıp ve Risk Altında: Başkent Ankara'nın Modern Mirası, 1927-1939") 17-27 Şubat 2017 tarihleri arasında Ankara, Galeri Çankaya’da izlenebilecek.
 
90. yıl programı kapsamında ayrıca, “Mimarlığı Yeniden Düşünmek” teması çerçevesinde, çağımızda insanlığın yaşadığı sorunlara, insan onuruna dayanan çözümler üretmede ve hayata geçirmede mimara düşen görevin tartışılacağı buluşmalar yapılması hedefleniyor. 
 
Mimarlar Derneği 1927 hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :