Mimar Kerem Türker - 2020 Ödülü

mimarizm.com / 08 Şubat 2021
2016 yılında kurulan Mimar Kerem Türker Vakfı tarafından bu sene ilk defa verilecek olan Mimar Kerem Türker Ödülü, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin oldu.

2016 yılında kurulan Mimar Kerem Türker Vakfı, biri genç yaşta sonsuzluğa ulaşmış değerli mimar Kerem Türker, diğeri de Vakfın ana kurucusu, Kerem’in annesi Lale Dikmen Türker adına her yıl ayrı ayrı iki ödül vermek kararı aldı. Her iki ödül; Mimari, Şehir Planlama, Kent Kültürü, Çevre, Doğa, Sanat ve Eğitim, BiIim ve Sosyal alanlarda çağdaş uygarlık yolundaki atılımları desteklemek ve  farkındalık yaratabilmeyi amaçlıyor. Bu doğrultudaki sosyal proje olan Lale Dikmen Türker Ödülü’nün ilki 23 Aralık 2020’de EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformuna verildi.

Bu kez, Newcastle Upon Tyne Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve London Architectural Assocation’da mimari eğim ve çalışmalarını sürdüren, İngiltere ve bir çok ülkede farklı özgün projeler üreten Mimar Kerem Türker adına oluşturulan, Mimar Kerem Türker Ödülü ilkine, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Mimar Kerem Türker Vakfı Yönetim Kurulunca yetkili kılınan Seçiciler Kurulu üyelerinin oy birliğiyle layık görüldü. (Alfabetik sırayla; Prof. Dr. Aydan Balamir, Prof. Dr. Günsel Renda, Doç. Dr. Lale Özgenel, Murat Karayalçın ve Büyükelçi Engin Türker)

Kurul bu kararını, Ankara’nın tarihi köşesinde kent dokusunu, kimliğini, kent kültürünü, kent estetiğini ve çevre duyarlılığını önceleyen mimari yapısıyla; sergilediği özgün ve özel zengin arkeolojik koleksiyonuyla yakınındaki Arkeoloji Müzesi'ne de tamamlayıcı boyut katmasıyla; modern müzecilik anlayışı ile; her yaştaki izleyicilerine interaktif olanaklar, atölye çalışmaları sunmasıyla; düzenli konserlerle, çağdaş sanat ve özgün temalı sergilerle kente çok boyutlu sosyal ve kültürel katkılarda bulunmasıyla alanında fark yarattığı değerlendirmesiyle aldı.

Ödül,12 Şubat Cuma günü Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde düzenlenecek törenle takdim edilecek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :