MİM'in Bu Hafta Konuğu Can Altay

mimarizm.com / 17 Mayıs 2021
17 Mayıs Pazartesi saat 23:00'da TRT2'de izleyici ile buluşacak Nevzat Sayın'ın hazırlayıp sunduğu MİM'in 33. bölüm konuğu Can Altay.

MİM‘in 33. Bölümünde Nevzat Sayın, dönüştürülmeye açık kullanışlı nesnelerle donatılmış kentsel iç mekânların tasarımcısı Can Altay ile birarada yaşama imkânları üzerine söyleşiyor. MİM Can Altay bölümü 17 Mayıs 2021 tarihinde, saat 23.00'de TRT2‘de izleyici ile buluşacak. 

Yapımcılığını Lacivert Film’in üstlendiği Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü Enerji Müzesi'nde çekimleri gerçekleştirilen MİM programını Nevzat Sayın hazırlayıp sunuyor. Bölüm yayını ve hafta içi devam eden tekrarlarının ardından TRT İZLE, TRT 2 youtube kanalı ve TRT Dinle kanalında yer alan programın dekoru ise tasarım ürünlerin tedarikçisi olarak 1992 yılından beri tasarım ve mimarı alanında bir Türkiye’de referans noktası olan Mozaik firmasından temin edildi.

 

*

Can Altay  Hakkında

Can Altay, gündelik hayatın siyaseti, kamusal mekân, kent yaşamı, kullanım nesneleri ve sanatsal eylem üzerine çalışmalar yürüten bir sanatçıdır. 1975’te Ankara’da doğan Altay, Bilkent Üniversitesi’nde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünden Lisans ve Yüksek Lisans Derecelerini aldıktan sonra. İsveç’te Malmö Sanat Akademisinde Eleştirel Çalışmalar programından mezun oldu. Yapıtları Walker Art Center, PS1 MoMA, ZKM, MAXXI, Van Abbe Museum ve SALT gibi kurumlarda sergilendi, pek çok uluslararası bienalde yer aldı. Ortak kullanıma açık ortamlar üreten Altay; Bolzano, İstanbul, Utrecht, Londra, Berlin, Bristol ve Bilbao’daki solo sergilerinde bu ihtimalleri tartışmaya açtı.

2012-19 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanlığını üstlendiği dönemde tasarım eğitimine eleştirel bir yaklaşımla geliştirdiği müfredat sayesinde zanaat, işbirliği, bağlam, deneysel üretim ve tasarımın siyaseti üzerine çalışmalar yaptı. 

Mekansal anlatı ve sergi yapımı üzerine çalışan Altay, 2009 Rotterdam Mimarlık Bienali’nin küratörlerinden biriydi ve Future Anecdotes ile birlikte Yerelde Modernler; Yarının Şehri; Sokak Kime Ait? ve 5.İstanbul Tasarım Bienali gibi sergilerin tasarımını üstlendi. 

Can Altay, Ahali Conversations isimli podcast ile kültürel üretimin geleceği üzerine sanatçı, tasarımcı ve düşünürler ile birlikte anlam üretmenin yollarını aramaya devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :