Malzemenin Potansiyelini Yeniden Keşfeden 6 Beton Mobilya

mimarizm.com / 04 Ağustos 2020
Beton malzemenin kavisli tabureler, kabarık sandalyeler ve ezilmiş banklar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde nasıl kullanılabileceğini gösteren 6 mobilya tasarımı...

Sıklıkla sağlamlık ile ilişkili olan beton, mobilya için alışılmadık bir malzeme seçimidir. Ancak bu altı tasarım, malzemenin kavisli tabureler, kabarık sandalyeler ve ezilmiş banklar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.

Beton malzemenin potansiyellerini araştıran 6 mobilya tasarımı

1. QTZ Concrete -  Alexander Lotersztain
Betonun mimari özelliklerini keşfetmek üzere Avustralyalı tasarımcı Alexander Lotersztain tarafından tasarlanan koltuklar, kuvarsın kristalizasyon sürecinde doğal olarak oluşan formlardan ilham alıyor.

Lotersztain'in beton markası Ivanka için yaratılan seride, bir masa ve bir ayak desteğine eşlik eden sivri köşeli iki şezlong bulunuyor. Seride; kirli beyaz, gri, antrasit, yeşil ve taba olmak üzere beş farklı pigment kullanılıyor.

 

2. Rockito - Thomas Musca & Duyi Han
Kaliforniyalı tasarımcılar Thomas Musca ve Duyi Han, Rockito adı verilen bu sallanan sandalyeyi ahşap bir kalıp yardımıyla cam elyaf takviyeli betondan üretti.

Koltuk, 1950'lerde ortaya çıkan ve ağırlıklı olarak beton kullanılan brütal mimariye dayanan açıları ve geometrik boşlukları ile daha geniş bir beton mobilya serisinin bir parçasını oluşturuyor.

 

3. Efflorescence - Virgil Abloh
Amerikalı moda tasarımcısı Virgil Abloh, grafiti kaplı Efflorescence mobilyalarında brütalist bir yaklaşım sergiliyor. Koleksiyon, paten pistlerinin rampalarının formundan ilham alan eğimli bir yüzeye sahip bank ve ve büyük harflerle kaplanmış bir sandalye bloğundan oluşuyor.

 

4. Beton Tabureler - J Byron-H
Beton Tabureler
, tasarımcı J Byron-H'ye göre; "aynı anda pürüzsüz ve pürüzlü, ağır ve canlı" görünerek bir kontrast oyunu sunuyor. Tabure tasarımları, cam elyafı ile güçlendirilmiş betona pigmentler ekleyerek ve daha sonra beton harcını ahşap U kalıplara yerleştirerek kavislenmesi ile üretiliyor. 

5. Concrete Melt Chair - Bower Studios
Bower Studio
tarafından tasarlanan mobilyalar, metalik bir kaide üzerine dökülen betonun zeminde oluşturduğu kıvrımlardan oluşuyor. Zemindeki kıvrımlar ayrı bir ahşap kalıpla oluşturularak dökülme hissi veriliyor.

 

6. Beton Sandalye - Tejo Remy & René Veenhuizen
Bu koltuk şişirilmiş gibi görünse de, aslında plastik örtü içindeki beton dökümden yapılmış ve çelik çubuklar ve metal ağ ile takviye edilmiş.

Hollandalı tasarımcılar Tejo Remy ve René Veenhuizen, sandalyeyi, bir prototip serisinin bir parçası olarak 2010'da tasarlamışlar, bu da onu listedeki ilk örneklerinden biri haline getiriyor.

 

Haber dezeen'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :