Kullanıcı Konforunu Öne Çıkaran Bir Ofis

mimarizm.com / 02 Şubat 2021
Dreamplex firmasının Vietnam’ın Ho Chi Minh kentinde bulunan ofisini tasarlayan T3 Architects, firmanın "İşyerinde Daha İyi Bir Gün" sloganını mekandaki yaşam senaryosunun da merkezine yerleştirdi.

Fotoğraflar: Hiroyuki Oki

“Geleceğin Ofisi” teması etrafında çalışma alanlarını düzenleme konusunda danışmanlık veren firmanın kendi ofisi için de bu misyonu sahiplenmesi ve kimliğinin odak noktası haline getirmesi için güncellenen mevcut yapıda, çalışanların çalışma alanlarından beklentileri tasarımın da çıkış noktasını oluşturuyor. İnsanların her zaman iş yerinde aynı ruh halinde olmadığı ve farklı ihtiyaçların doğabileceği fikrinden hareketle birçok mekânsal seçenek içeren bir konsept oluşturuldu. Konsantrasyon, ilham alma, insanlarla tanışma, sakinlik, rahatlık ve toplanma ihtiyaçları, iç mekan organizasyonunu belirleyen ana temaları meydana getiriyor.

Tasarımda kullanıcıların kendilerini konforlu ve iyi hissetmeleri için doğal unsurlar ve tonlar öne çıkarıldı, yerel kaynaklardan faydalanıldı. Binanın yapımında Vietnam’da elde edilen bambu, kireç sıvası, masif ahşap, yerel taş doğal malzemeler kullanıldı; iç mekanda ise ve Güney Vietnam'ın endemik bitki türlerine yer verildi. Böylece buradaki küçük ölçekli yerleşimlerin dokusu hakkında ipuçları da çağdaş bir yorumla projede kendine yer bulmuş oldu.

Projelendirme aşamasında, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hedeflerinin tam anlamıyla karşılık bulabilmesi için enerji verimliliği mühendisleriyle işbirliği içinde çalışıldı. Yenilenen binanın ana strüktürünü korumak; dış mekandaki mevcut beton yüzeyleri kırarak doğal ve geçirgen toprağı geri getirerek yağmur suyunun geçişine izin veren tropikal bir bahçe oluşturmak; iklimlendirmeyi sağlamak için zemin katta geniş açıklıklar oluşturmak; etkin bir güneş koruması için bambu ile çift cidarlı bir cephe kurgulamak, yatay ve dikey panjurlar eklemek; hava kalitesini iyileştirmek için endüstriyel malzemelerin, kimyasalların ve plastiğin kullanımını mümkün olduğunca sınırlandırmak; aşırı ısınmayı önlemek ve enerji tasarrufu sağlamak için çatı levhasını iyi yalıtmak bu konuda alınan en temel kararlar arasında bulunuyor.

Son olarak, iç mekandaki konforu artırmak üzere konsept tasarım aşamasından itibaren aydınlatmalar konusunda Kobi Studio ile işbirliği yapıldı.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :