Kraliyet Madalyası’nı Alan İlk Siyahi Mimar: David Adjaye

mimarizm.com / 06 Ekim 2020
Gana asıllı İngiliz mimar David Adjaye, Royal Institute of British Architects'in 2021 Kraliyet Altın Madalyası 2021 ile ödüllendirildi ve ödülü kazanan ilk siyahi mimar oldu.

Gana asıllı İngiliz mimar David Adjaye, Royal Institute of British Architects'in 2021 Kraliyet Altın Madalyası 2021 ile ödüllendirildi ve ödülü kazanan ilk siyahi mimar oldu. RIBA tarafından verilen ve Kraliçe tarafından kişisel olarak onaylanan Kraliyet Altın Madalyası, hayatlarını "mimarinin ilerlemesine" adamış olan tasarımcıları ödüllendirmeyi amaçlıyor.  

2000 yılında Adjaye Associates'i kuran Adjaye, "Meslektaşlarımın, ekibimle geliştirdiğim çalışmaları ve sahadaki katkılarını son 25 yılda takdir etmeleri inanılmaz derecede mütevazı ve büyük bir onur" dedi. "Mimarlık benim için her zaman, dünyadaki tüm insanları eşit olarak yetiştirmek ve zanaatın evrimine katkıda bulunmak için güzelliğin yaratılmasıyla ilgili olmuştur" diye ekledi. "Bu disiplinin sosyal etkisi, pratiğimi geliştiren denemelerimde yol gösterici güç oldu ve olmaya devam edecek."

Hugh Masekela

Mimariye verdiği hizmetlerden dolayı 2017 yılında şövalye ilan edilen Adjaye, Smithsonian Ulusal Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesi ve Londra'daki Idea Store Whitechapel gibi projelerin mimarı. Adjaye Associates şu anda ofislerinin bulunduğu Accra'daki Gana Ulusal Katedrali'nde çalışıyor. Adjaye, Hackney's Dirty House gibi konut projeleriyle tanınmaya başlamıştı. Konut projeleri Harlem'de uygun fiyatlı bir konut geliştirme olan Sugar Hill'den Manhatten'de inşa edilecek 66 katlı bir gökdelen setine kadar uzanıyor. 

Idea Store Whitechapel

Mimar, mimarlığın beyaz üstünlüğü ve iklim değişikliği ile ilgili yanlışlara protest bir bakıçaçısıyla yaklaşan Adjaye, Johannesburg'da trompetçi ve apartheid karşıtı aktivist Hugh Masekela için bir anıt pavyon da dahil olmak üzere önemli siyah figürlere adanmış anıtlar tasarladı. Irk kaynaklı bir saldırıda öldürülen genç bir siyahi mimarın anısına kurulan bir eğitim tesisi olan Stephen Lawrence Center'ı Londra'da inşa etti. Şu anda Brixton'da, 1985'te polis tarafından evinde polis tarafından vurulan siyah bir kadın olan Cherry Groce için bir anıt üzerinde çalışıyor.

Sugar Hill

Smithsonian Ulusal Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesi

Haber dezeen'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :