“Kent Merkezlerinde Yaya İzleri” Yayımlandı

mimarizm.com / 28 Aralık 2016
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde 11-14 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenen “Kent Merkezlerinde Yaya İzleri” konulu sempozyum ve atölye çalışmasının ürünleri kitaba dönüştürüldü. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mimarlık, Şehir Bölge Planlama ve Peyzaj Mimarlığı bölümlerinden Öğr. Gör. Kadir Günay, Doç. Dr. Habibe Acar, Yrd. Doç. Dr. Aysel Yavuz, Doç. Dr. Nilgün Kuloğlu ve Doç. Dr. Cenap Sancar tarafından düzenlenen “Kent Merkezlerinde Yaya İzleri” konulu sempozyum ve atölye çalışmasına;

Prof. Dr. Şengül Öymen Gür “Yeri Okumak”,
Prof. Dr. Cana Bilsel “Dönüşen Kent Merkezlerinde Kentsel Tasarım Stratejileri: Uluslararası Çalıştay Deneyimleri”,
Prof. Dr. Sonay Çevik “Büyük-Yeni Kentsel Projelerde Dış Mekan Oluşumu ve Yaya Mekanına Bakışlar”,
Prof. Dr. Müge Akkar Ercan “Değişen Dönüşen Başkalaşan Kentin Evrilen Kamusal Mekanları” başlıklı sunumları ile katkı verdiler. 

İZler, İZlenimler, İZdüşümler alt temalarına odaklanan atölye çalışmasında, sokaklardaki mekan ve yaya izlerinin okunması, anlaşılması ve yorumlanması istenerek, seçilen çalışma alanında İZ temasına odaklanan tasarımlar gerçekleştirilmesi hedeflendi.

Atölye çalışmasına yürütücü olarak; Prof. Dr. Ali Asasoğlu, Doç. Dr. Nilgün Kuloğlu, Doç. Dr. Habibe Acar, Yrd. Doç. Dr. Aysel Yavuz, Yrd. Doç. Dr. Emrah Yalçınalp, Yrd. Doç. Dr. Sema Mumcu, Yrd. Doç. Dr. Serap Durmuş, Yrd. Doç. Dr. Serap Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar, Yrd. Doç. Dr. Olgu Çalışkan, Yrd. Doç. Dr. Şengül Yalçınkaya, Öğr. Gör. Dr. Kıymet Sancar Özyavuz ve Peyzaj Yüksek Mimarı Deniz Gözde Ertin katkıda bulundu.

Kent Merkezlerinde Yaya İzleri Sempozyum ve Atölye Çalışması

Kent Merkezlerinde Yaya İzleri Sempozyum ve Atölye Çalışması

Alan gezisinin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde 4 gün süren atölye çalışmasına; KTÜ Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Peyzaj Mimarlığı, TÜ Peyzaj Mimarlığı, EÜ Şehir ve Bölge Planlama, MÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinden toplam 57 öğrenci katıldı.

Disiplinlerarası olmanın önemine vurgu yapan atölye çalışması, farklı meslek alanlarında tasarım eğitimi almakta olan öğrencileri bir araya getirdi. 11 grup olarak sürdürülen atölye çalışmaları teslim jürisi ve katılım belgelerinin sunulması ile sona erdi. 

Kent Merkezlerinde Yaya İzleri Sempozyum ve Atölye Çalışması

TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesi'nin katkılarıyla düzenlenen “Kent Merkezlerinde Yaya İzleri Sempozyum ve Atölye Çalışması”, yine odanın katkılarıyla kitap haline getirildi. Yayın, Aralık 2016’dan itibaren Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesi'nden temin edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :