Karbondioksit Salımını Azaltan Ekolojik Ahşap Yapı

Tuba Tellioğlu Şeren / 25 Eylül 2017
Son dönemlerde çelik ve betonun başkenti olarak gösterilen São Paulo’da tamamıyla Brezilya ahşabının kullanıldığı bir yapı inşa edilecek. Proje, Amata orman işletme firması ile Triptyque mimarlık ofisinin ortak bir girişimi.

13 kattan oluşan yapı; içinde yer alan restoran, ortak çalışma ve yaşama alanlarıyla birçok farklı fonksiyona hizmet edecek. Ahşap strüktürün hem toplu hem de özel olarak kullanılabilecek mekanları, şehirle etkileşime geçerek yeni bir tür çevre duyarlılığının geliştirilmesine katkıda bulunuyor.  

  

Yeniden ağaçlandırmanın her 1 m³’ü, atmosferdeki 1 metrik tonluk CO² salımını absorbe ederek Paris 21. İklim Konferansı’nda (COP 21) Brezilya tarafından imzalanan önergedeki şartların da karşılanmasını sağlıyor. Bu anlaşmaya göre, 2030 yılına kadar ülkenin 12 milyon hektarlık alanı yeşillendirmesi ve yeşil-ev etkisiyle gaz emisyonlarını yüzde 43 oranında azaltması bekleniyor. Amata ve Triptyque’in geliştirdiği bu proje, yapı endüstrisindeki problemleri büyük oranda çözmeyi hedefliyor.  

 

“Ahşap konstrüksiyonlu yapılar, toplumdaki çevre duyarlılığını geliştirmek ve ekolojik dönüşümü başlatmak için önemli birer adım olabilir,” diyen Amata yetkilileri, inşaat aşamasında yenilenemeyen kaynaklar yerine doğal ham malzemeler kullandıklarını ve ormanlık arazilerin yok olmasına yolan sektör dinamiklerini engellemek amacıyla sertifikalı orman ürünlerini tercih ettiklerini belirtiyor.

 13 kattan oluşan yapı, farklı birçok fonksiyona hizmet ediyor. 

Yeniden ağaçlandırmanın her 1 m³’ü, atmosferdeki 1 metrik tonluk CO² salımını absorbe ediyor. 

Designboom
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :