Karbon'dan El Yapımı Yılbaşı Ağacı Alternatifleri

mimarizm.com / 30 Kasım 2015
Mimar Selen Selviler Özüekren, kendi tasarımları ile evinde sıradışı bir atmosfer yaratmayı tercih edenler için 3 yılbaşı ağacı tasarladı. 

Yeni yıla merhaba derken evini yılbaşı ruhuna hazırlamak isteyenler için kapı süslerinden yılbaşı ağaçlarına kadar birçok seçenek bulunuyor.

Marka oluşturma ve geliştirme, iç mekan tasarımı, iletişim tasarımı alanlarında hizmet veren Karbon Görsel İletişim ve Mimarlık Hizmetleri’nin kurucularından Selen Selviler Özüekren, kendi tasarımları ile evinde sıradışı bir atmosfer yaratmayı tercih edenler için 3 yılbaşı ağacı tasarladı. 

3 Boyutlu Yılbaşı Ağacı

Rengarenk 3 boyutlu ağaç yaratmanın en kolay yolu evde kullanılmayan eşyaları değerlendirmek olabilir. Pergel merdiven veya yanları açık bir kitaplık/raf sistemi ile yılbaşı ağacı yapabilirsiniz. Yılbaşı ağacı satın almaktansa kendi ellerinizle kendi yılbaşını ağacınızı yapmanız için gerekenler yaratıcılığınıza kalmış olsa da bizim ağacımızın malzemeleri şöyle;


• Mukavva kartonlar
• Altın rengi (yeşil veya gümüş de olur) sprey boya
• Simli kağıtlar, renkli kartonlar
• Altın rengi sicim
• Misina
• Kap kağıtları
• Yılbaşı topları

Yapılışı:
1. Kitaplığın raflarını bir çam ağacı gibi yanlara doğru genişletmek için mukavvaları dik üçgenler şeklinde kesin. Üçgenlerin dik kenarının raf yüksekliğine eşit olmasına özen gösterin. Yukarıdan aşağıya genişleyen bir ağaç oluşturacak şekilde, 3 boyutlu etkisini yaratabilmek için her rafa iki üçgen yerleştirebilirsiniz.

2. Dik üçgenleri altın rengi sprey boya ile boyayın, kurumasını bekleyin. Aralarda bazı üçgenleri yılbaşı konseptine uygun kap kağıtları ile kaplayarak hareket yaratabilirsiniz. Raflara patafix, hamur yapıştırıcı veya karton arkalıklarla monte edin.

3. Tel raf kullanıyorsanız, hazırladığınız süsleri ve yılbaşı toplarını misina ile bağlayabilir veya yapıştırıcı hamur ile rafların tavanına tutturabilirsiniz. Altın renkli sicimi raflar arasında gererek dolaştırabilir, dal efekti sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu sicime süsleri de asabilirsiniz.


Mini Yılbaşı Ağacı
3 boyutlu yılbaşı ağacından daha minik, masanıza koyabileceğiniz bir yılbaşı ağacı istiyorsanız gazete kağıtları veya kullanmadığınız kartvizitleri değerlendirebilirsiniz. Dekoratif amaçlı yapılan yılbaşı ağacı için bir çöp şiş veya bulaşık süngeri yeterlidir. 

Yapılışı:
Bir adet çöp şişi, bulaşık süngeri ya da strafora saplayıp üstüne küçülterek kestiğimiz kağıtları geçirdik. Gazete kağıtları ya da farklı farklı müsvedde kağıtlarla da uygulanabilir. 

2 Boyutlu Yılbaşı Ağacı
Eğer 3 boyutlu bir ağacı koyacak yeriniz yoksa evdeki boş bir duvarı, kapılardan birini bir yılbaşı ağacı gibi şekillendirip süsleyebilirsiniz. Malzeme olarak eski kartonlar, fotoğraflar, kullanılmayan mukavvalar, paket kağıtları, kumaş veya peçeteler gibi birçok seçeneği bir arada kullanabilirsiniz. 

Yapılışı:
Evin boş bir duvarına, büyük bir poster çerçevesi içine eski bir kapının üzerine uygulayabilirsiniz. Ağaç formunu oluşturacak şekilde renkli, geometrik formlu kağıtlar, fotoğraflar, sticker ve süslemeler kullanabilirsiniz.

Kağıt Ağaç
Simli veya renkli karton kullanabilirsiniz. 

Yapılışı:
Simli ya da renkli kartonu yarım daire şeklinde kesin. Dairenin düz kenarını 4 eşit parça olacak şekilde kalemle işaretleyin. Örnekte göreceğiniz gibi 3/4’üne denk gelen noktadan dairenin yarım yay şeklindeki kısmına ışınlar gönderin. Bu çizgilerin hizasından üst üste katlayın. Aralara çift taraflı bant koyarak açılmamasını sağlayabilirsiniz.

Altın Sicimli Yıldızlar
Mukavvadan ya da simli kartondan yapabilirsiniz.

Yapılışı:
12’li yıldız formu çizin. Yıldızın her üçgen ucunun altına delgeç veya kalın bir iğne ile delik açın. Altın renkli sicimi deliklerden geçirerek kendi deseninizi yaratın. 
 

İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :