Zihin Topoğrafyası

mimarizm.com / 22 Mart 2017
Erkan Özdilek ve Kerim Kılıçarslan tarafından 2016’da projelendirilen ve son adımı 2018’de tamamlanacak olan Zihin Topoğrafyası adlı sergide, Kapadokya bölgesi bir deneyim alanı olarak kurgulanmış. 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de yer alan serginin küratörü, Marcus Graf.

Kerim Kılıçarslan ve Erkan Özdilek’i bir araya getiren Zihin Topoğrafyası adlı sergi, günümüz sanatındaki üretim pratiklerinin ve üretilen sanat nesnesinin yeniden tanımlanmasına yönelik bir tavır sergilemesiyle dikkat çekiyor. 

Resim, fotoğraf, video, ışık ve ses yerleştirmelerinden oluşan uzun soluklu ve çok katmanlı bir proje olan Zihin Topoğrafyası, land art (arazi sanatı) uygulamalarının yanı sıra sergi mekanına özgü tasarlanmış enstalasyonları da içeriyor.

İlk adımı 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de gerçekleşecek olan bu proje, uluslararası bir dizi sergi, sunum, workshop ve tüm bu sürecin belgelendiği bir kitaba dönüşecek uzun ve zorlu bir çalışma sürecinin ürünü olarak öne çıkıyor. 

Erkan Özdilek/Erdemli

Serginin küratörü Marcus Graf, “İki sanatçının bu topografyaya yaklaşımları; mekanla ilişkileri ve üretimleri bağlamında her ne kadar kesişse de içeriden ve dışarıdan iki farklı dinamik bakışı da bir araya getiriyor” diyor. 

Özdilek ve Kılıçarslan’ın, “Zihin Topografyası” adlı sergisi; küratöryel sergilere ve sanat alanındaki ilişkisel ağı merkezine alan üretim modeline bir alternatif sunmaktadır. Sergilenen işler, estetik olanla ve kavramsal olan arasındaki ilişkide olduğu gibi, mahrem olanla güncel-politik olan arasında da hassas bir denge kurarken, Kapadokya’nın sıra dışı coğrafyasında yer alan birey ve toplum arasındaki etkileşimin görünür kılınmasına da katkıda bulunuyor.

Erkan Özdilek sergi dahilindeki ‘Sinyal Beklerken’  adlı projesinde, üretim ve araştırma sürecinde gerçekleştirdiği çizim, resim ve enstalasyonları izleyici ile buluşturacak. Özdilek’in çalışmaları çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği coğrafyadaki (Yeşilhisar, Soğanlı, Erdemli Vadisi) oluşumlar, olgular ve dinamikler üzerine kurulu bir söylem olarak tanımlanabilir. Sanatçı, yapıtlarında kişisel hafıza ile toplumsal hafıza arasında bir ilişki ortaya koyarak kendi varoluşunun ve aynı zamanda birçok eski medeniyetin de izlerini taşıyan bu saklı toprakları üretiminin merkezine oturtuyor.

Erkan Özdilek/Soğanlı

Kerim Kılıçarslan’ın ‘On / Off Land’ adlı projesini biçimlendiren unsurların başında ise küreselleşen ve bilgi akışının hızına yetişemediğimiz dijitalleşen dünyada -zaman ve mekan algısı bağlamında- bireyin kendisinin ait olduğu kültürel coğrafyada yeniden konumlandırmasına yönelik bir bakış yer alıyor. Buradan hareketle Kılıçarslan, topografyayı yeniden konumlandırarak, çizim, resim gibi kendi üretim pratiğinde sıklıkla kullandığı mediumların yanı sıra bir dizi dijital tabanlı ve mekânsal yeni işlerle, çalışma sürecinde adeta haritası çıkartılmış olan coğrafyada deneyimlediği sürecin izlerini mekana taşıyor.

Zihin Topoğrafyası, 5 Nisan - 20 Mayıs 2017 tarihleri arasında 42 Maslak Art!SPACE Gallery'de izlenebilir.

Açılış:
5 Nisan Çarşamba, saat 19.00

Ziyaret saatleri:
Pazartesi - Cuma 09:00 - 19:00
Cumartesi - Pazar 10:00 – 18:00


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :