jumpthegap® Yarışması Jüri Üyelerinden Murat Tabanlıoğlu jumpthegap®(talk)'ta Konuştu

mimarizm.com / 11 Mart 2019
Roca; mimarlık ve tasarımla ilgili bilgi paylaşma hedefi ile yola çıkan ve dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen jumpthegap®(talk)’u İstanbul’da gerçekleşti.

Tasarım ve mimarlık dünyasının önde gelen profesyonellerini bir araya getirerek vizyonlarını katılımcılarla paylaşmasına olanak sağlayan jumpthegap® (talk), bugüne kadar EMBT Miralles Tagliabue Studio’nun Mimari Direktörü Benedetta Tagliabue, Zaha Hadid Architects’in Mimari Direktörü Patrick Schumacher, MAD Architects’in kurucu mimarı Ma Yansong, ödüllü tasarımcı ve Vodev Studio’nun kurucusu Valentin Vodev; sürdürülebilir tasarımın öncüsü Sophie Thomas ve Prtitzker Prize’ın Yönetici Direktörü Martha Thorne gibi dünyanın dört bir tarafından tanınmış tasarımcıları ve mimarları konuk etti. 

jumpthegap®(talk) İstanbul’da da bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan jumpthegap® tasarım yarışmasının jüri üyelerinden Tabanlıoğlu Mimarlığın kurucu ortağı, mimar Murat Tabanlıoğlu konuşmacı oldu. 

Etkinlik, Roca Marka İletişim Direktörü ve We Are Water Foundation Direktörü Xavier Torras’ın Roca hakkında yaptığı sunumu ile başladı. Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva, Roca’nın Türkiye pazarına girişi hakkında konuşurken, Roca Marka İletişim Müdürü Nuria Vall-llovera ise Roca ve Barcelona Center de Disseny (BCD, Barcelona Tasarım Merkezi) iş birliği ile düzenlen jumpthegap® tasarım yarışması hakkında bilgiler verdi.

Soldan Sağa: Xavier Torras, Murat Tabanlıoğlu, Salvador Lopez Oliva, Nuria Vall-llovera

Geçmişe ve geleceğe bakmak

Mimar Murat Tabanlıoğlu “Geçmişe ve geleceğe bakmak” başlıklı konuşmasında, “Geçmiş ile gelecek arasında bir ilişki kurmaktan öte, çevresel ve insani ihtiyaçları olduğu kadar doğal kaynakları da gözeterek, teknoloji desteğiyle bugünü ve geleceğin yaşamını tasarlamak yani 21. yüzyıla ait katmanda öncü ve kalıcı olmak çağdaş mimarın hedefi. Her bağlamda olduğu gibi mimari üretimde de dünden aktarılan bilgi ve gelenek genetik olarak bünyemizde yer alıyor ister istemez. Bu doğallıkla geçmişi reddetmeden, aksine saygıyla ve mümkün olduğu kadar en doğru şekilde koruyarak, yarını hayal etmek zorunda tasarımcı. İçinde bulunduğumuz zaman dilimini, en işlevsel, sağlıklı ve yarar sağlayacak yapılarla kurarken elde edilen estetik tüm bu bağlantıların yansıması olacaktır” dedi. 

Roca Marka İletişim Direktörü, We Are Water Foundation Vakfı Direktörü ve We Are Water Foundation Sürdürülebilirlik ödülünü kazananları belirleyecek jürinin üyelerinden Xavier Torras, “Roca, yer aldığı tüm pazarların ihtiyaç ve beklentilerine göre ürün geliştiriyor. Bu sebeple tasarım ve inovasyon bizim için çok önemli ve şirket DNA’mızın bir parçası. Sektöre ve topluma katkı sağlaması açısından genç yeteneklere, jumpthegap® ve Roca One Day Design Challenge gibi yarışmalarla destek oluyoruz” dedi. 

Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva konuşmasında, “Bu yarışmayı Türkiye’de de duyurmaktan dolayı mutluyuz. Bu, Türkiye’de gerçekleştirmek istediğimiz çalışmalarımızın ve bu ülkede kalmak istediğimizin bir göstergesi” dedi. 

8. jumpthegap® tasarım yarışması için kayıtlar 27 Mart’a kadar açık

Geleceğin banyo alanı için yenilikçi ve sürdürülebilir konseptler arayan Roca ve Barcelona Center de Disseny iş birliği ile 2004 yılından bu yana düzenlenen ve bugüne kadar 134 ülkeden 20.600 kişinin katıldığı yarışma, genç mimarların ve tasarımcıların yeteneklerini göstermeleri için uluslararası bir referans noktası olmaya devam ediyor. 8. jumpthegap® tasarım yarışması için 27 Mart 2019’a kadar www.jumpthegap.net resmî web sitesinden kayıt yaptırılabilecek.

Yarışmaya katılacak projelerin 25 Nisan 2019'a kadar teslim edilmesi gerekiyor. Finale kalan projelere Mayıs ayında bir rafineleştirme zamanı verilecek, alınacak nihai projeler arasından jüri Haziran ayında seçimini yapacak. Ödül töreni ise, dünyanın dört bir yanından gelecek finalistler ile 10 Ekim 2019’da Barselona'daki Disseny Hub Müzesi'nde gerçekleşecek.

Üç kategoride değerlendirmenin yapılacağı yarışmada; 40 yaş altı profesyonel (çalışan) ve öğrenci kategorilerinde, her biri için 10.000 € ödül, We Are Water Foundation kategorisi için de 6.000 € ödül verilecek. 

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayın

 

*

Roca Hakkında
Roca, banyo alanı için ürünlerin tasarımı, üretimi ve ticarileştirilmesinin yanı sıra mimari, bina ve iç tasarım için seramik yer ve duvar karoları üreten bir şirkettir. Kuruluşunun üstünden yüz yılından fazla geçen şirket, 23.600'den fazla çalışana istihdam sağlıyor ve şirketin beş kıtada 170'ten fazla pazarda bulunan 78 üretim tesisi bulunuyor.

jumpthegap® Hakkında
2004 yılından bu yana, dünyaca ünlü armatür, vitrifiye ve seramik karo üreticisi Roca ve Barcelona Center de Disseny (BCD, Barcelona Tasarım Merkezi) iş birliği ile düzenlenen uluslararası tasarım yarışması jumpthegap®,  mimarlık ve tasarım öğrencileri ile 40 yaşın altındaki profesyonellere geleceğin banyo alanı için sürdürülebilir ve yenilikçi kavramsal çözümler sunarak yeteneklerini göstermeyi hedefliyor. Bu yıl 8.si düzenlenen yarışmanın jürisi, mimari ve tasarım sektörlerinin tanınmış profesyonellerinden oluşuyor.

BCD Hakkında
BCD Barcelona Tasarım Merkezi, tasarımın tanıtımında, şirketlere ve kamu kurumlarına hizmet veren 40 yılı aşkın deneyime sahip özel bir kurumdur. BCD, tasarımın ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda sürdürülebilir kalkınmanın itici gücü olarak değerlendirilmesine katkıda bulunan ve Barselona'yı tasarım ve yenilikte uluslararası bir referans noktası olarak teşvik eden faaliyetlere öncülük etmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :