Jaime Hayón’dan Oyunbaz Otel Tasarımı

Tuba Tellioğlu Şeren / 20 Şubat 2017
İspanyol tasarımcı Jaime Hayón, Barceló Torre de Madrid Otel’in iç mekan düzenlemesinde Arap ve Fas kültürlerine ait detaylarla kendi oyunbaz estetiğini harmanlayarak ziyaretçileri İspanya’nın geçmişine doğru görsel bir gezintiye çıkarıyor.

Barceló Torre de Madrid Oteli, 1957 yılında inşa edilmiş bir yapıda yer alıyor. Kendisi de Madridli olan Jaime Hayón, otelin iç mekan düzenlemesinde geleneksel mimari unsurlarla kendi fantastik tasarımlarını bir araya getirerek şehrin farklılığını ve zenginliğini ortaya koymak istemiş. Otel lobisine girildiğinde ziyaretçileri, pirinç şapkasıyla zebra çizgilerine sahip devasa bir ayı heykeli selamlıyor.

Otelin tasarımında Hayon’un daha önce birlikte çalıştığı Fritz Hansen, &Tradition, Gubi, Arflex, Cassina ve BD Barcelona gibi markaların mobilya ve aydınlatma elemanlarına yer verilmiş.

 

Bar bölümünde, ziyaretçilere şehir manzarası sunan bir dizi Romanesk kemerli pencere göze çarpıyor. Hayón tasarımı heykelsi altın seramik aydınlatmalar ise tavandan sarkıtılmış.

Doğal ışıktan faydalanan otelin yatak odalarında ise tasarımcının Monkey sehpaları, Catch sandalyeleri ve Palette masaları kullanılmış.

 

Hayón ayrıca otelin kamusal alanlarına ve koridorlarına bir dizi küçük heykel, maske ve sanat eseri yerleştirmiş. Bunlar arasında fotoğrafçı  Klunderbie’ye ait İspanya’nın çeşitliliğini ve kültürel zenginliğini yansıtan eserler de yer alıyor.  

Kaynak, Dezeen


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :