İzmirSMD 15. Yıldönümü Kutladı

mimarizm.com / 19 Aralık 2018
İzmirSMD - İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin 15. kuruluş yıldönümü nedeniyle VitrA’nın desteği ile hazırladığı “İzmirSMD 2003-2018; VitrA ile İzmir Merkezli Çağdaş Mimarlık Pratikleri” adlı kitabın lansmanıyla, aynı isimle düzenlenen sergi açılış kokteyli İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşti.

İzmirSMD üyelerinin 2003-2018 yılları arasında, Bursa’dan Kıbrıs’a uzanan geniş bir coğrafyada üretmiş oldukları 43 yapıdan oluşan sergi seçki, konut, konaklama, karma kullanım, eğitim, ofis, rekreasyon, kültür, spor, ticari, dini ve tarım gibi farklı yapı türlerine ait güncel mimari pratikleri içeriyor.

İzmir merkezli çağdaş mimarlık pratiklerini kayıt altına alarak, bir bellek ve arşiv oluşturmayı hedefleyen "İzmirSMD 2003-2018; VitrA ile İzmir Merkezli Çağdaş Mimarlık Pratikleri" kitapta İzmirSMD’nin kurucu üyelerinden Şükrü Kocagöz’ün derneğin hafızasını aktaran açılış metni ile Erdem Erten’in 2000 yılı sonrasında İzmir’in Türkiye mimarlığı içinde kazandığı özgüllüğe vurgu yapan değerlendirme yazıları da yer alıyor. Türkçe ve İngilizce hazırlanan kitap İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin web sayfasından da önümüzdeki günlerde ücretsiz erişilebilecek.

İzmirSMD Başkanı Hüseyin Egeli açılış konuşmasında, “Mimarların projelendirme ve yapım süreçlerinde yaşadıkları keyifli anekdotların eşlik ettiği sergiyle, İzmir merkezli mimarlık birikiminden güncel bir kesit sunmayı hedefledik” dedi. Kitap ve serginin destekçisi VitrA’nın Müşteri İlişkileri Müdürü Merve Nur Saygı ise böylesine anlamlı bir etkinliğin içinde yer bulmaktan ve İzmir’e değerli bir eser kazandırmaktan mutlu olduklarına dikkat çekerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Kitap editörlüğü ile sergi küratörlüğünü üstlenen Deniz Güner de konuşmasında serginin VitrA’nın desteği ile yurtiçi ve yurtdışında farklı coğrafyalara ulaşacağını ifade etti ve “Her mekâna ve ortama göre biçim alabilen, kolay taşınabilir endüstriyel bir sergileme anlayışını tercih ettik” diye konuştu.

İzmir Mimarlık Merkezi’ndeki sergi, 25 Aralık tarihine kadar hafta içi her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :