Işık ve Gölge Oyunları

Tuba Tellioğlu Şeren / 24 Mart 2017
1:1 arquitetura:design tarafından yükseltilmiş bir platformla desteklenerek eğimli bir arazi üzerine inşa edilen Casa Clara Brezilyalı çocuklu bir çifte göre planlanmış.

Son derece net ve yalın hatlı yapının kat planıysa uzunlamasına genişleyecek şekilde tasarlanmış. Bölgenin tropikal iklimi 1:1 arquitetura:design’ın tasarımına etki eden en önemli faktörlerden biri olmuş. Mimarlık ofisi, farklı cepheler sayesinde doğal olarak, çapraz biçimde havalandırılabilen bir yapı ortaya koymuş.  

Bazı cephelerin yüzü düz bırakılırken bazı cephelerde kıvrımlı perfore duvarlar kullanılmış. Bazı duvarlar ise tamamıyla bahçeye açılıyor. Dışa doğru kıvrılarak açılan, toprak tonlarındaki beton bloklardan oluşan duvarlar 'Cobogo' olarak adlandırılıyor. Bu teknik, hem yapıya doğrudan gün ışığının gelmesini engelliyor, hem de evin mahremiyetini koruyor. Deliklerden içeri süzülen gün ışığı ise iç mekanda çeşitli ışık ve gölge oyunları yaratılmasına olanak sağlıyor.   

İç mekan tasarımı ağırlıklı olarak Brezilya tarzını yansıtıyor. Dekorasyonda, yerel mobilyalardan tasarımcı imzası taşıyan lüks parçalara birçok modern eleman bir arada kullanılmış. Sandalyeler Sergio Rodrigues, koltuklar Zanine Caldas, orta sehpası ise Leo Romano tarafından tasarlanmış. Sıcak, toprak tonlarında düzenlenen mekanın renk paleti 70’li yılların karakterini yansıtıyor ancak Casa Clara, aynı zamanda genç bir ailenin tüm gereksinimlerine de yanıt verebilecek modernlikte. 

Kaynak, Designboom
 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :