İlk Mimarlık Tarihi Grafik Romanı: "Opera'nın Hayaleti"

mimarizm.com / 25 Ocak 2021
Umut Şumnu ve Onur Kutluoğlu'nun Opera’nın Hayaleti kitabı, Türkiye’nin ilk mimarlık tarihi grafik romanı olma özelliğini taşıyor.

Opera’nın Hayaleti, Umut Şumnu ile Onur Kutluoğlu tarafından yazılmıştır ve Onur Kutluoğlu tarafından çizilmiştir. Opera’nın Hayaleti’nde Mimar Şevki Balmumcu tarafından tasarlanan ve 1934 yılında inşası tamamlanan Ankara Sergi Evi’nin, 1948 yılında Ankara Opera Binası’na dönüştürülmesi ve bu dönüşüm ile Şevki Balmumcu’nun hayatında başlayan buhranlı dönem konu edilmiştir.

Türkiye mimarlık tarihinde 1930’lardan 1940’lara geçişin anlatımında sıkça kullanılan bu örnek, kurmaca anlatı unsurları ile bir grafik romana dönüştürülmüştür. Böylece mimarlık tarihi yazımına alternatif bir anlatı yöntemi aranmış ve bu hikâyenin daha çok insanla buluşması amaçlanmıştır.

Grafik romanın ilk bölümünde Şevki Balmumcu'nun aslında hiç ziyaret etmediği Opera binasında geçen kurmaca bir anlatı yer alır. İkinci bölüm ise bu anlatıya ilişkin detaylı tarihsel açıklamaların bulunduğu metinlerden oluşmaktadır.

Opera’nın Hayaletini edinmek için lab.kovan.institute adresini ziyaret edebilirsiniz


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :