İBB Yayınları'ndan: Köyleriyle İstanbul

mimarizm.com / 21 Aralık 2022
İstanbul’un dün ve bugündeki köylerinde gezintiye çıkaran; tarihsel anlatımlar ve istatiksel bilgilerle donatılan Köyleriyle İstanbul, İBB Yayınları’nca okurlarla buluşturuldu.

Kitap Hakkında

İstanbul, hiç şüphesiz kadim ve müthiş tarihiyle dünyadaki en özel şehirlerden biridir. Büyük ve doğal bir liman olma özelliğiyle ticaret ve sanayi şehridir de. Fakat unutmamak lazım ki İstanbul aynı zamanda bir tarım kentiydi. Yüzyıllarca meyve, sebze ve birçok tarım ürünü şehrin merkezine, çeperinde bulunan bu köylerden taşındı. Hayvancılık da keza çok makbuldü.

Yıllar yılları kovaladı ve İstanbul halkının gıdadan ısınmaya kadar türlü ihtiyacını sağlayan köyler, zamanla milyonluk nüfusa ulaşarak ilçelere dönüştü ve köy ifadesi sadece isimlerinde kaldı. Bazıları iktisadi, sosyal ve kültürel değişimlere rağmen günümüzde hâlâ köy olarak varlığını koruma çabasını sürdürüyor.

Köyleriyle İstanbul bu konuda bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı eser. Kitap gerçek köy statüsünde olan yerleşim yerlerini hikâyesiyle ele alırken bir zamanlar sadece “köy” olarak geçen şimdilerin büyük ilçelerini anlatıyor. Bir yandan değişimin tarihsel izlerini sürerken bir yandan da geçmişte verimli topraklarında yetişmiş lezzetli ürünleri, iz bırakmış edebiyatçıları, Türk sinemasına dekor olmuş mekânları ve bisikletle gezilebilecek rotaları da ele alıyor.

Köyleriyle İstanbul bugün sayısı gittikçe azalan gerçek manadaki İstanbul köylerinin varlığının önemine dikkat çekiyor ve bu köylerin hikâyesini gelecek nesillere aktarmaya gayret ediyor.

 

*

Künye

Katkıda Bulunanlar: Adil Bali, Aydan Çelik, Bülent Efe, Çağlar Keyder, Elda Sasun, Elif Kızılkaya, Eminalp Malkoç, Hulusi Üstün, Hülya Ekşigil, İbrahim Balcı, İbrahim Gökburun, Kolektif, Nabi Evren, Nazım Alpman, Nurduran Duman, Oktay Güldüren, Özlem Sertkaya Doğan, Tahsin Yıldırım, Tunca Arslan, Turgay Tuna, Veysel Güleryüz

İBB Yayınlar Koordinatörü: Cengiz Özkarabekir
Yayın Yönetmeni: Ahmet Bozkurt
Proje Koordinatörü: Adil Bali
Görsel Yönetmen: Evren Ertem
Son Okuma: Sevim Erdoğan
Redaksiyon: Deniz Demirdağ
Fotoğraflar: Aydın Sertbaş, İmdat Akgün
Kapak Tasarımı: Geray Gençer
Sayfa Kimlik Konsepti ve Tasarımı: Faruk Güney
Baskı Öncesi Hazırlık ve Renk Ayrımı: Mehmet Kara
Baskı Yılı: 2022
Yayınevi: İBB Yayınları


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :