Tepe Tepe İstanbul

mimarizm.com / 21 Şubat 2022
Erol Gezeroğlu’nun gezi notlarından derlediği; okurlara kapsamlı bir kültür turu sunan Tepe Tepe İstanbul kitabı İBB Yayınları'ndan çıktı.

İBB Yayınları tarafından hazırlanan, görenleri büyüleyen yedi tepeli kentin sokaklarının, semtlerinin, insan hikâyelerinin film tadında anlatıldığı Tepe Tepe İstanbul raflardaki yerini aldı. Yazar Erol Gezeroğlu’nun kaleme aldığı eser, İstanbul’un tarihsel ve kültürel varlıklarının eksiksiz şekilde anlatıldığı bir kültür rotası niteliği taşıyor.

Sultanahmet’ten Eyüpsultan’a, Gülhane’den Üsküdar’a ve Adalar’a kadar İstanbul’un iki yakasının karış karış ele alındığı eserde, kimi zaman güncel kimi zamansa arşiv görselleri karşımıza çıkıyor. Tarihî yapıları ve mekânları, teknik bilgilerden uzak bir dille, yaşanan olaylar ve anekdotlar üzerinden anlatan Tepe Tepe İstanbul, İstanbul’u bir uçtan bir uca kucaklamak için adeta bir okuma şöleni vadediyor.

İstanbul’un kültürel varlıklarının tanıtılıp geleceğe aktarılması konusunda önemli bir arşiv çalışması olan Tepe Tepe İstanbul kitabı İstanbul Kitapçısı şubeleri, www.istanbulkitapcisi.com ve tüm kitapçılarda bulunabilir.

"Sait Faik “Yazmasam deli olacaktım” demişti, ben de öğrendiğim bilgileri başkalarına anlatmazsam. Önce İstanbul için kültür rotaları tasarladım. Bu rotaların pratiğini yapabilmek için arkadaşlarımı peşime takıp onlara İstanbul’u anlattım. Bir süre sonra da yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ücretsiz İstanbul gezileri düzenledim. Öğrencilerin soracakları sorulara karşı sıkı ders çalışmam gerekiyordu.
Bu geziler için hazırladığım notlar epeyce yekûn tutmaya başlayınca bir kitapta toplamaya karar verdim...

Erol Gezeroğlu"


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :