Hollanda’dan Bir Kentsel Tarım Örneği

Tuba Tellioğlu Şeren / 21 Haziran 2016
Hollanda’nın The Hague şehrinde yer alan ve daha önceleri Philips fabrikası olarak kullanılan De Schilde İş Merkezi, Avrupa’nın en büyük akuaponik kentsel tarım projesine ev sahipliği yapacak şekilde yenilendi.

İsveç-Basel merkezli UrbanFarmers AG tarafından kurgulanan The Hague’deki tarım projesinin tasarımını Hollandalı mimarlık ofisi Space&Matter üstlenmiş.  

Urban Farm1  

Rem Koolhaas’ın büyükbabası tarafından tasarlanan bina, dört ayrı bölümden oluşuyor. Yapının 1.200 m2’lik teras katı sebze yetiştiriciliğine, terasın bir alt katındaki 370 m2’lik alan ise balık çiftliğine ayrılmış. Şehrin merkezinde sebze ve balık üretimi için mükemmel bir simbiyotik sistem oluşturulmuş. Her iki katta da teknik donatım, sulama sistemleri ile balık ve sebze işleme odaları bulunuyor. Çatı katında ziyaretçilerin muhteşem şehir manzarasının keyfini çıkarabilecekleri özel bir bölüm de yaratılmış.

urban farm2

Seranın boyutları var olan binanın mimarisi ve strüktürüyle aynı hizada tutulmuş. Sera çatılarında rastlanan tipik üçgen yapı ise UrbanFarmers’ın kimliğini ve De Schilde İş Merkezi’nin bir kentsel tarım mekanı olarak yeni kullanımını vurgulamak amacıyla korunmuş.

De Schilde’de yer alan bu projeyle birlikte Urbanfarmers AG, İsviçre ve Hollanda’da diğer kentsel tarım mekanlarını inşa etmeye başlamışlar. Bu onların kentsel tarımı yerden 35 m yukarıda da gerçekleştirmeyi mümkün kılan iyi bir iş modeli geliştirdiklerinin en büyük kanıtı. Peki Urbanfarmers AG bu iş modeli ve konseptiyle şehre ne kazandırmayı amaçlıyor? Öncelikle şehirdeki eski ve kullanım dışı çatılara yeni ve farklı bir işlev kazandırarak şehir yaşamını daha aktif hale getirmeyi hedefliyor. Bunun dışında gıda üretim ve işleme süreçlerini şehre geri getirerek daha taze ve güvenilir ürünleri kentte yaşayanlara yani tüketicilere yakınlaştırıyor. İkonik çatı seralarının çoğaltılmasıyla şehir silüetini zenginleştirmek de amaçlardan bir diğeri. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :