“Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” Başlıyor

mimarizm.com / 10 Mayıs 2021
Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergilerinden Arredamento Mimarlık, 32 yıldır mimarlık ortamına sunduğu güncel ve eleştirel tartışma zeminini “Güncel Mimarlık Tartışmaları” dizisiyle şimdi yeni bir mecraya taşıyor.

Arredamento Mimarlık, Mayıs ayından itibaren “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü”  başlıklı yeni bir söyleşi dizisine başlıyor. Her ayın 14’ünde gerçekleşecek etkinlikte mimarlık ve ilgili alanlardan farklı isimlerin katılımıyla derginin gelecek sayılarında temalaştırılması planlanan yeni başlıkların güncel bir tartışmaya kapı aralayacak biçimde gündeme taşınması hedefleniyor.

Söyleşi dizisinin Mayıs ayında gerçekleşecek ilk bölümünde derginin yayın koordinatörü Uğur Tanyeli, grafik tasarımcı Esen Karol ve 32 yıldır derginin tüm sayılarının kapaklarını tasarlayan Bülent Erkmen mimarlığın medyatik suretlerini tartışacaklar.

Mimarlık 15. yüzyılın son yıllarından bu yana sadece kendi inşai varlığıyla görünürlük kazanmıyor. Mimarlığın önce kitapla başlayan, oradan dergiye uzanan ve onyıllardır da web ortamında gerçekleşen en geniş anlamıyla medyatik “suretleri” var. Victor Hugo daha 19. yüzyılın ilk yarısında bile bu suretlerin devrimci bir rol oynadığını farketmişti. Ünlü romanı Notre-Dame de Paris’nin konuya ilişkin bölümünde kitabın mimarlığı öldürdüğünü ileri sürüyordu. Ona göre, basılı kitap -en genelde medyatik suret- taştan kitabın ölümü demekti. Bugün böyle bir ölümden tabii ki söz etmiyoruz. Daha önemlisi, tasarımın bu iki farklı cisimleşmesinin çok sıkı biçimde bağlantılı olduğundan kuşku duymuyoruz artık. Ne taştan kitap kağıt ya da dijital kitaptan özerk varlık kazanıp yalnızca kendi sözünü söyleyebiliyor, ne de ikinciler birinciden bağımsız biçimlenebiliyor. Kuşkusuz, biri diğerinin emrine girmiyor. Bazen çatışarak kavgalı, bazen birbirlerini destekleyerek ve eklemlenerek barışçı ilişkiler kuruyorlar. Her iki halde de verimli düşünme ve tasarlama imkanları doğuyor. Ve bu imkan yalnızca mimarlık ve grafik tasarım için değil, tüm sanatsal ve tasarımsal pratikler için geçerli.

Duravit’in katkılarıyla gerçekleşecek “Mimarlığın ‘Suret’ini Tasarlamak” başlıklı söyleşi 14 Mayıs 2021 tarihinde saat 19:00’da Zoom platformu ve YouTube'dan canlı olarak izlenebilecek.

 

*

Arredamento Mimarlık hakkında

Yayın hayatına Şubat 1989’da başlayan Arredamento Mimarlık, Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergilerinden... Bugünkü çizgisine, daha derinlikli tasarım ve sanat bölgelerine yönelerek gelen derginin entelektüel içeriği popüler olanla düşünsel olanın arakesitinde yer alıyor.

Eylül 2016’dan itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanan Arredamento Mimarlık, dünyadaki gelişmeleri, yenilikleri ve öncü etkinlikleri paylaştığı okurlarına mimarlık ve tasarım kültürü üzerine geniş bir perspektiften bakma imkanı sunuyor. Mimarlığın disiplinlerarası yapısının da sağladığı olanakla, yalnız yapı ve inşaat sektörlerine değil, farklı tasarım, sanat ve kültür alanlarına da hitap edebilen bir içeriğe sahip olan Arredamento Mimarlık, yılda 6 sayı ile iki ayda bir yayınlanıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :