Geyikli Gece Enstalasyonu Akaretler'de

mimarizm.com / 25 Kasım 2022
Cam sanatçısı Derya Geylani’nin Turgut Uyar'ın şiirinden ilham alarak yarattığı “Geyikli Gece” enstelasyonu, 1 Aralık 2022 tarihine kadar Akaretler’de izlenebilecek.

Restorasyonu Bilgili Holding tarafından gerçekleştirilen ve İstanbul’un önde gelen kent yaşam ve kültür sanat destinasyonlarından Akaretler, sanata ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Uluslararası ve Türkiye’nin önde gelen galerileri ile ortak projeler gerçekleştiren Bilgili Sanat; birçok solo ve grup sergisine Akaretler’de kapılarını açıyor.

PG Art Gallery sanatçısı Derya Geylani ile BE THE MEISTER işbirliği, özel bir enstelasyon ile Akaretler’de sergileniyor. Cam sanatçısı Derya Geylani’nin edebiyatımızın ünlü isimlerinden Turgut Uyar’ın “Geyikli Gece” şiirinden ilham alarak yarattığı enstelasyonu Akaretler 17 numaralı binada 24 Kasım 2022’de izlemeye açıldı.

Sanatçı Derya Geylani; yıllar boyunca taşınan miras, gelenek ve ustalığı yeni nesillerle farklı bir boyutta buluştururken, bir araya gelinen “BE THE MEISTER” projeyi bütünlüyor. Bu senelere yayılan kodları simgeleyen BE THE MEISTER; farklı disiplinlerden kendi alanlarında uzman isimlerle işbirliği yaparak, kendi ustalığını çeşitli alanlardan beslenerek orta koyuyor.

Türkiye’de Cam Sanatının genç ve ilham verici isimlerinden PG Art Gallery tarafından temsil edilen Derya Geylani ile işbirlikleri ise tamamen, ustalığa, modern zamanlara, geceye ve aynı zamanda mirasa işaret ediyor. Genç bir kadın sanatçının bu ustalığı BE THE MEISTER konseptiyle buluşuyor ve büyüyor. Bilgili Holding Sanat Projeleri yöneticisi Begüm Güney, enstelasyon özelinde: ‘Be the meister’ fikrinin çok uzun zamandır aynı köprülerle birbirine bağladığı miras, gelenek ve ustalığı tam da bu nedenle bugün sanatsal ifadesini camla bulan bir sanatçı ile temsil etmektedir. Gelenek ve ustalığı yücelten ‘be the meister’ın Çağdaş Cam Sanatçısı Derya Geylani ile birlikte aynı odada olmasının tek sebebi budur. ‘Be the meister’ kendi pratiğinde ustalaşan genç bir sanatçının uzun bir süredir üzerinde çalıştığı kavramlar bağlamında yolculuğuna eşlik etmektir. Yapıtın taşıdığı çoklu anlamların yoğun hisleri ile hiç beklenmedik bir anda havaya yükselen nesnelerle zamanı donduran bu eser mikro zamanın anıtlarına dönüşüyor. Büyülü ve sonsuz bir odaya buyrun. “ diyor.

Derya Geylani’nin “Geyikli Gece” adlı geri dönüştürülmüş camlardan oluşan enstalasyonu 24 Kasım - 1 Aralık 2022 tarihleri arasında Akaretler’de izlenebilecek.

 

*

Yaşamın kendisinden ilham alan Cam Sanatçısı…

PG Art Gallery tarafından temsil edilen Derya Geylani Vuruşan (d.1990, İstanbul), 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nden mezun oldu. 2011- 2012 yılları arasında Polonya’daki E. Geppert Academy of Art and Design okulunda eğitim gördü. Norveç, Polonya, İtalya, Kore, Türkiye’de birçok karma sergiye katıldı. 2013 yılında “Fear Chair” adlı tasarımı ile “A’ Design Awards” yarışmasında ödül kazandı. Aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. 2014 yılında uluslararası cam yarışması “European Glass Experience” yarışmasında finale kaldı ve İspanya, Portekiz ve İtalya’da sergileme aldı. 2015 yılında yüksek lisansını tamamladı ve aynı üniversitede sanatta yeterlik eğitimine başladı. İspanya cam müzesi Fundacion Centro Nacional del Vidrio, La Granja’ nın müze koleksiyonunda eseri bulunan Geylani, 2018 güz döneminden beri Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde ve 2020 yılında Marmara Üniversitesi’nde de öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Sanatçı, 2019 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sanatta yeterlik tez çalışmasını tamamlamıştır ve İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :