Garstang'ın Hitit Kazılarına Mercek Tutan Kitabı Raflarda

mimarizm.com / 15 Aralık 2015
Ünlü İngiliz arkeolog John Garstang’ın Hitit Uygarlığı’nın izinde Türkiye ve Yakındoğu’daki arkeolojik çalışmalarını anlatan “Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri” adlı kitap raflardaki yerini aldı.

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)'de düzenlenen “Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri” sergisinin kitabı İngilizce ve Türkçe olarak yayımlandı. Arkeoloji ve fotoğrafçılık kategorilerindeki kitapta Liverpool Üniversitesi arşivinden derlenen fotoğraflar yer alıyor.

Kitap, ünlü İngiliz arkeolog John Garstang’ın Hitit Uygarlığı’nın izinde Türkiye ve Yakındoğu’daki arkeolojik çalışmalarının uluslararası katkılarını anlatıyor. Garstang’ın hayatı, Anadolu’daki yolculuğu ve Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü - BIAA'nın kuruluş sürecini detaylı inceleyen makaleler yer alıyor.

Kitapta, Garstang’in Türkiye’de 1907 yılında başladığı Anadolu Yüzey Araştırması sırasında çektiği fotoğraflar temel alınıyor. Garstang, Gaziantep yakınlarındaki Sakçagözü’nde 1908 ve 1911’de olmak üzere iki kez yaptığı kazılarda günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen taş kabartmaları gün ışığına çıkardı. Garstang'in Anadolu ve Kuzey Suriye yüzey araştırmalarında çektiği fotoğrafları ilk kez eski Hitit İmparatorluğu'nun ne kadar geniş bir arazide hüküm sürdüğünün tespit edilmesine katkı sağladı. Ankara’dan Halep’e izlediği yol boyunca ziyaret ettiği sit alanlarındaki diğer arkeolojik eserleri de belgeleyerek kapsamlı bir arşiv oluşturan Garstang’in fotoğrafları Geç Osmanlı Dönemi’nde arkeolojik kazı alanlarının, peyzajının ve bölge insanlarının eşsiz birer kaydını oluşturuyor.

BIAA’nin kurucusu olan Garstang, arkeolojik kayıtların doğruluğu için fotoğraf sanatının kullanılmasını ilk savunanlardan biridir. Liverpool Üniversitesi’nin beş yıl boyunca yürüttüğü titiz çalışma ve araştırmaların sonucunda dijitalleştirdiği cam negatiflerden ve albümlerden seçilen fotoğrafların yer aldığı kitap, arkeoloji ve tarih meraklıları için önemli bir arşivi gözler önüne seriyor. Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri / John Garstang’s Footsteps Across Anatolia

Derleyen: Alan M. Greaves
Yazarlar: Alan M. Greaves, Françoise Rutland, Phil Freeman, Bob Miller, Bülent Genç, Nilgün Öz, J.R. Peterson, Katie Waring 
Çeviri: Yiğit Adam
Proje editörü: Çiçek Öztek
240 sayfa
23 x 28 cm

Satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :