Bir Kazının Fotoromanı: "Hattuşa’da 106 Yıl"

mimarizm.com / 08 Kasım 2012
Bir Kazının Fotoromanı: "Hattuşa’da 106 Yıl"

Yapı Kredi Kültür Merkezi, 12 Ekim – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında Hitit kazılarının 100 yılı aşkın öyküsüne ev sahipliği yapıyor."Hattuşa'da 106 Yıl"
sergisi, 1906 yılından günümüze, Hititlerin Başkenti Hattuşa'da yapılan arkeolojik kazıların şu ana kadar yayımlanmamış fotoğraflarını görmek isteyenleri bekliyor. Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin Galatasaray'daki binasında düzenlenen sergi, Hitit kazılarının 100 yılı aşkın öyküsünü fotoğraflar, yaşanmış olaylar ve anılar eşliğinde ziyaretçilerine sunuyor.

Yaklaşık bir yıl önce Alman Arkeoloji Enstitüsü arkeologlarının ve kazı başkanlarının tüm dünyadaki arşiv taramasıyla başlayan sergi, 1906'dan 2012 yılına kadar Hititler'in başkenti Hattuşa'da yapılan arkeolojik kazıların dönemlerine göre adeta tarihsel, etnografik ve sosyolojik bir fotoromanını ortaya koyuyor.


 Tüm kazı ekibi, kazı evinin damının üzerinde (üstte) //  3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Hattuşa gezisi sırasında, 1952. (altta).

MÖ 2000 yıllarında Orta Anadolu'da büyük bir imparatorluk kuran Hititler'in adı ilk defa, 1834 yılında Anadolu'ya gelen Fransız Charles Texier'in 1839 yılında yayımladığı araştırma ve gravürlerden öğrenilmişti.

Daha sonra birçok gezgin ve bilim insanı bölgeye gelerek araştırmalar yapmış ve bu araştırmalar çeşitli kaynaklarda yayımlanmıştı. Bu araştırmalar sonucunda elde edilen buluntular, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'da yeni kurulan "Müze-i Hümayun"a getiriliyordu.

1906 yılında Osman Hamdi Bey, Theodora Makridi Bey ve Hugo Winckler tarafından gerçekleştirilen kazılarda bulunan Akkadca çivi yazılı belgeler sayesinde Hattuşa'nın Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olduğu anlaşılmıştı. O dönemde Hattuşa yani Boğazköy veya şimdiki adıyla Boğazkale'de yapılan kazılarda ele geçirilen tabletler sayesinde bölgede daha sonra yapılacak olan uzun soluklu kazıların temelleri atılmıştı.


  Kazıda çalışan köylüler (üstte) // Köylü çocuklar (altta)


"Hattuşa'da 106 Yıl" sergisi, 1906-1912 yılları arasında çekilmiş, bütün dünyadaki Alman Arkeoloji Entitüsü ve üniversite arşivlerinden toplanan 1500 adet fotoğraf ve filmin içinden seçilmiş 300 kadar orijinal fotoğraftan oluşuyor. Sergi fotoğrafları genelde daha önce kazı raporlarında yayımlanmamış, köyün ve kazı ekibinin ilişkilerini gösteren, sosyal hayatlarını belgeleyenler arasından seçildi. Bu fotoğraflarda Boğazköy'ün ve köylülerin tarihsel değişiminin yanında, kazı alanının gelişimi ve buluntuların çıkış evreleri de izlenebiliyor.

Serginin bilimsel ve görsel danışmanlığı, Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden eski Boğazköy Kazı Başkanı Jurgen Seeher ile Ayşe Baykal Seeher ve Hattuşa'nın şimdiki Kazı Başkanı Andreas Schachner tarafından yapıldı.


Ziyaret saatleri
Hafta içi: 10:00 – 19:00
C.tesi: 10:00 – 18.00
Pazar: 12.00 – 18:00


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :