Foster + Partners, Uluslararası Kuveyt Bankası Genel Merkez Binası’nı Tamamladı

mimarizm.com / 18 Temmuz 2022
Tasarımı tamamlanan Foster + Partners imzalı Uluslararası Kuveyt Bankası Genel Merkez Binası'nda, çevreye duyarlı özellikler ve yapısal yenilikler bir araya getirilmiş.

Fotoğrafar: Nigel Young - Foster+Partners

Foster + Partners, Kuveyt şehrinin büyüyen finans bölgesi Sharq'ın binaları arasında belirgin bir varlığa sahip 300 metre yüksekliğinde bir gökdelen olan Uluslararası Kuveyt Bankası’nın yeni genel merkezini tamamladı. Yeni kule, bankanın tüm kurumsal çalışanlarını tek bir çatı altında bir araya getirerek, çalışanların sinerji ve refahını artırmayı amaçlıyor. Yapının tasarımı, çevreye duyarlı özellikleri ve yapısal yenilikleri bir araya getirerek ofisleri, Kuveyt ikliminin zor şartlarından koruyan enerji tasarruflu, pasif bir mimari sağlıyor.

Kulenin kendine özgü siluetini tepelere doğru genişleyen katlar oluşturuyor ve bu katlardan çevrenin panoramik manzarası deneyimlenebiliyor. Altmış üç katın tümü, personel için sosyalleşme alanları ve toplantı olanakları sağlayan ortak lobiler ile tasarlanmış. Binaya girdikten sonra, kulenin zemin katındaki 18 metre tavan yüksekliğine sahip bir lobi, çalışanları ve ziyaretçileri içeri davet ediyor. 18. katta çift kat yüksekliğinde bir restoran, 19. katta son teknoloji bir spor salonu, 38. katta ise panoramik körfez ve şehir manzarasına sahip benzersiz bir balo salonu ve oditoryum bulunuyor. Bu ortak alanlar, mekanı yay şeklindeki formu ile saran bir çatı penceresiyle aydınlatırken, kulenin en tepesinde yükselen hacimde iş adamlarına özel, üyelikle girilebilen bir kulüp yer alıyor.

Binanın kuzeye bakan kavisli cephesi, Basra Körfezi'nin panoramik manzarasını gözler önüne seriyor. Güneş ışınlarının hareketlerinden yola çıkarak, hem gölgelendirme hem de yapısal destek sağlamak amacıyla, cepheye kulenin tüm yüksekliği boyunca beton düşey elemanlar entegre edilmiş. Su tüketimini azaltmak için hem pasif hem de aktif yöntemler kullanılarak enerji kullanımı en aza indirilmiş ve iç hava kalitesi iyileştirilmiş. Yenilikçi ikiz asansör sistemi (twin-lift) stratejisi sayesinde, çekirdeklerin boyutları azaltılarak net kullanılabilir zemin alanı artırılmış. Projenin iç mekanları da özel üretim mobilya ve aydınlatma ile tasarlanmış. Örneğin yönetim kurulu toplantı odası, Foster+Partners’ın özel endüstriyel tasarım ekibi tarafından tasarlanan ve 13 metre uzunluğunda ahşap bir masanın üzerinde bulut benzeri bir küme oluşturan, kendine özgü zarif, üflemeli cam sarkıt bir aydınlatmaya sahip.

Foster+Partners’ın ortaklarından Nikolai Malsch tasarım yolculuklarını şöyle özetliyor: “Kule için geliştirdiğimiz form, bankanın ihtiyaçlarına göre şekillendi ve iç mekansal düzenleme, gelecekteki değişim ve büyüme için esneklik sağlama amacıyla, bankanın kurumsal gereksinimlerine göre uyarlandı. Herkesin kendine özgü bir alana sahip olduğu özelleştirilmiş bir çalışma ortamı yarattık”.

Haber arcdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :