Merkezi Klinika Tıp Merkezi

mimarizm.com / 25 Temmuz 2022
Medmim Mimarlık'ın, Bakü Azerbaycan Sağlık Bakanlığı için hazırladığı ve uygulama danışmanlığını gerçekleştirdiği, 1895 yılında inşa edilmiş, kısmen poliklinik olarak kullanılan bina, tıp merkezine dönüştürülmüş.

Proje Metni

1895 yılında inşa edilmiş, neoklasik stil öğelerini barındıran yapının mimari ve iç mimari dönüşüm projeleri hazırlanmıştır. Tasarım öncesi kısmen poliklinik olarak kullanılan, fonksiyonel ve yapısal açıdan ciddi problemleri olan bina, ihtiyaç programı kapsamında yeniden projelendirilmiş ve 2009 yılında hizmete açılmış olup, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Özel Sağlık Servisi tarafından işletilmektedir. Yeni program gereği yapı, cerrahi ve radyolojik hizmetleri de sunabilen bir tıp merkezine dönüştürülmüştür.

Tasarımda ana taşıyıcı unsurlar ve cephe karakteri korunmuş, mekânlar ihtiyaca göre yeniden kurgulanmıştır. Tasarım öncesi açık olan iç avlu, çelik konstrüksiyondan oluşan skylight örtü ile kapatılmıştır.

Yapının zemin katında: görüntüleme, müdahale birimleri, laboratuvarlar ve poliklinikler; birinci katında ağırlıklı olarak farklı branşlarda poliklinikler ve ikinci katında idari birimler yer almaktadır.

İç tasarımda yapının özgün dokusuna uygun aynı zamanda bir sağlık yapısında olması gerekli standartları karşılayabilecek malzeme seçimleri yapılmıştır. Restorasyon kapsamında yapısal problemler çözümlenmiş, cephe bakımı ve aydınlatması yapılmıştır.


Merkezi Klinika Tıp Merkezi - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :