Forum Constantini Çemberlitaş Sütunu ve Meydanı - Bir Pagan Kültürünün Sembolik İfadesi

mimarizm.com / 15 Aralık 2021
Murat Sav'ın "Forum Constantini Çemberlitaş Sütunu ve Meydanı" adlı kitabı Arkeoloji ve Sanat Yayınları tarafından yayınlandı.

Kitap Hakkında

Forumun ortasındaki Constantinus Sütununun, yaşadığı statik sorunlar nedeniyle sütunu güçlendirmek amacıyla yapılan demir çemberlerden dolayı aldığı Çemberlitaş adı, hep aynı meydanı ve sütunu tanımlamak için kullanıldı. Yaptıran, Geç Roma Döneminin İmparatorlarından ve kentimiz İstanbul’un kurucusu, Constantinus. Milattan sonra 330 yılında Nova Roma, yani Yeni Roma adıyla açılışı yapılan İstanbul’un bu önemli yeri, yaklaşık 1700 yıldır varlığını koruyan anıtsal sütunu ile varlığını sürdürmüştür. Forum etrafında bulunan Senato Evi ve Nymphaeum ile Forumun giriş ve çıkış kapıları her ne kadar günümüze ulaşmasa da kitapta tüm bu yapılar ve forumun özgün hali tanımlanmaya çalışılmıştır.

Murat Sav tarafından kaleme alınan, Arkeoloji ve Sanat Yayınları'ndan çıkan "Forum Constantini Çemberlitaş Sütunu ve Meydanı - Bir Pagan Kültürünün Sembolik İfadesi" kitabında, Constantinus ve inancı, Forumun yapısal gelişimi ile ilişkilendirilerek anlatılmış ve forumla ilişkili olaylar, sütunun altına konduğu iddia edilen kutsal emanetler konusuna değinilerek, İstanbul’un bu özel yeri ve anıları aydınlatılmaya çalışılmıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :