Farklı İhtiyaçlara Uygun Tasarlanmış Bir Gençlik Merkezi

mimarizm.com / 14 Ocak 2021
Farklı yaş gruplarından çocukları, kendi ihtiyaçlarına yönelik özel tasarlanmış mekanlarda bir araya getiren New Shoots Çocuk Merkezi, çocukların çevreleriyle sağlıklı bir ilişki kurmasını amaçlıyor. Bunu da hem detayların tasarımında hem de ana yerleşim kararlarında vurguluyor.

Fotoğraflar: Amanda Aitken

Yeni Zelanda’nın en büyük kenti Kerikeri’de tamamlanan New Shoots Çocuk Merkezi, Collingridge and Smith Architects tarafından tasarlandı. Projede, bölgenin ılıman iklim koşulları göz önüne alınarak doğanın bir yansımasını sunmak ve çocukların çevreyle etkileşimini artırmak üzere açık ve kapalı alanların birlikteliği üzerinde duruldu. Bu doğrultuda yapı, her biri farklı yaş gruplarını barındıran ve toplamda 700 metrekarelik geniş bir alana yayılan dört pavyondan meydana geliyor. Mekan, pavyonları birbirine bağlayan ve bunlar arasında harekete izin veren yarı açık büyük bir çatı örtüsü ile korunuyor. Bu çatı örtüsü, pavyonları ve etraflarındaki alanı güneş ve yağmurdan koruyarak cep bahçeleri ile açık yemek alanları oluştururken dolaşımı da yönlendiriyor.

Pavyonlar, çocukların doğal çevre ile bağlarını kuvvetlendirmek için merkezin kalbinde yer alan endemik Pohutukawa ağacına bakacak şekilde yerleştirildi. Tasarım yerel kültürden beslenirken iç mekanlar arasındaki sınırların bulanıklaşması, merkezin tamamında çocuklara açık uçlu mekansal keşifler için de ilham veriyor.

Çocuklar için sıcak ve davetkar bir alan yaratmak için doğal bir malzeme paleti tercih edildi. Yatay ahşap kaplama, daha hafif ve daha doğal bir ortam yaratmak için alüminyum doğrama ile desteklendi. Açık hava oyun alanına bağlantıyı en üst düzeye çıkarmak ve genç beyinlerin sağlığı için en uygun iç mekan kalitesini oluşturulmak hedeflendi. Bunun için pavyonlarda, bol miktarda gün ışığı ve doğal havalandırma sağlayan büyük sürgülü kapılara yer verildi.

Proje kapsamında her yaş grubunun benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak ve çocuklara özgün bir öğrenme ortamı sağlamak için pavyonların iç mekanı özel detaylarla tasarlandı. Mekansal kullanımların verimliliği gözetilerek özel olarak tasarlanmış dolaplar ve mobilyalar uygulandı; binanın genel mimari formu ile uyumlu bir his yaratıldı.

Haber archdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :