EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde Tago Architects İmzası

mimarizm.com / 19 Ağustos 2016
Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects'in tasarladığı EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, yenilenebilir enerji sistemlerini mimari tasarımla bütünleştirerek doğa dostu ve çevreci bir tavır sergiliyor.

Tago Architects EWE Bursagaz Merkez Ofisi

Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki Tago Architects tarafından tasarlanan Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, yenilenebilir enerji sistemleriyle mimari tasarımı bütünleştiren tavrı, çalışanlara sağladığı sosyal alanları ile yeni nesil ofis tasarımlarına örnek olacak niteliklere sahip.

Tago Architects EWE Bursagaz Merkez Ofisi

Tago Architects’in müşterilerinin beklentilerine uygun bir merkez ofis olarak ele aldığı ve mimari tasarım ile yenilenebilir enerji sistemlerini birbirine entegre bir şekilde uyguladığı EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde, ofis yaşamı ve doğa dostu enerji sistemleri arasında pozitif bir bağ kuruluyor. Farklı boşluklu prizmaları transparan yüzeylerle buluşturarak büyük, birleşik bir küp izlenimi sunulan yapıda, her prizmatik kütle ofis çalışanlarına yönelik açık bir terasla bütünleştiriliyor.

Tago Architects EWE Bursagaz Merkez Ofisi

Çalışanlara sosyalleşme fırsatı sağlayan alanların ofis mekanlarına entegre edilmesine özen gösteren Tago Architects, teras çatının güneş panellerinin yarattığı gölgeleme unsuruyla birlikte çalışanlara açık alan deneyimi yaşatıyor. Yüksek niteliklere sahip bir çalışma ortamı oluşturmanın hedeflendiği EWE & Bursagaz Merkez Ofisi’nde tercih edilen ve ofisin çevresini gölgeleyerek saran dış cephe kaplamasının bir yüzeyi modüler BIPV panelleriyle, diğer yüzeyi ise gölgelendirmede kullanılan boyalı camlarla kurgulanıyor. Gölgelerin oluşturduğu bu düzensiz ritimle ışık kontrollü ve konforlu iç mekanlar yaratılıyor.

Tago Architects EWE Bursagaz Merkez Ofisi

LEED Platinum’a Aday

Çevreci özellikleriyle 'LEED Platinum' sertifikasına aday olan EWE & Bursagaz binasında, bütün su ve elektrik tüketiminin kontrolü otomatik sistemlerle sağlanıyor. İnşasında ve dekorasyonunda uluslararası ‘yeşil bina’ standartlarına uygun malzemelerin kullanıldığı, yağmur sularının ve atık suların mekanik olarak kontrol edildiği yapıda, cephedeki fotovoltaik paneller ve rüzgar türbini ile enerji ihtiyacının %3'ünün karşılanması bekleniyor.

Tago Architects EWE Bursagaz Merkez Ofisi

Yerel doğalgaz distribütörlerinin merkez binası olarak tasarlanan, 820 m2 arsa alanı ve 9500 m2 inşaat alanına sahip EWE & Bursagaz Merkez Ofisi, 7 normal kat ve 3 bodrum kattan oluşuyor. Tago Architects’in sürdürülebilirlik ilkelerini temel alarak tasarladığı bina, Mayıs 2016 itibari ile kullanılmaya başlandı.

Tago Architects EWE Bursagaz Merkez Ofisi

Tago Architects EWE Bursagaz Merkez Ofisi


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :