Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi

mimarizm.com / 07 Şubat 2017
İster basit bir müstakil kır evinde, ister bir apartman dairesinde, isterseniz bir kutu içinde güzelce paketlenmiş prefabrik bir evde yaşayın, ev dediğimiz şey hiçbir zaman başımızı sokacak bir çatıdan ibaret değildir!

YEM Yayın’ın “Resimli Okuma Rehberleri” dizisinin dördüncü kitabı “Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi” raflardaki yerini aldı. Seyahat ederken rahatça yanınızda taşıyabileceğiniz kadar kompakt ama aklınızdaki pek çok soruya gerçek örneklerle cevap verebilecek kadar kapsamlı bu el rehberi, her evin tarzını ve tarihsel bağlamını tanımlayan görsel ipuçlarıyla mimari söz dağarcığının herkesçe anlaşılmasını sağlıyor.

Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi konut amaçlı mimari yapıların konumlandıkları yeri, inşa edildikleri dönemin modasını ve devrin teknolojik maharetini yansıtan, Tudor’un ahşap iskeletinden tutun son derece sıradışı çözümlere varıncaya kadar bu tipolojideki çeşitliliği tanımak ve değerlendirmek üzere meraklıları için hazırlanmış bir rehber. 

İster basit bir müstakil kır evinde, ister bir apartman dairesinde, ister bir kutu içinde güzelce paketlenmiş prefabrik bir evde yaşayın, ev dediğimiz şey hiçbir zaman başımızı sokacak bir çatıdan ibaret değildir: Kişiseldir. Kimi evler sıradandır, konumlandığı yerin mimarisinin ve eldeki yapı malzemelerinin bir ürünüdür. Kimileri ise çok abartılıdır, varsıllığıyla öne çıkar, buram buram teknolojik gelişme ya da aşırı eklektisizm kokar.

YEM Yayın'dan çıkan bu alımlı, merak uyandırıcı kılavuz, mimarlığın bugün içinde yaşadığımız görece mütevazı konutları nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini açığa çıkarıyor. Cebinizde rahatça taşıyabileceğiniz boyutlarıyla bu kitap, mimarisi ne olursa olsun, her evde göze çarpan mimari ipuçlarını didiklemenizi sağlayacak. Sözgelimi evin simetrisinde Rönesans’ı, Neoklasik düzeni görecek, gösterişli süslemelerde Victoria döneminin havasını soluyacak ya da yalınlıkta Modernizmin minimalist yaklaşımının hikmetini keşfedeceksiniz. 

Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi aynı zamanda simgesel önemi olan evlere yaptığınız ziyaretleri daha iyi değerlendirmenizi sağlayıp kendi evinizi ya da çevrenizi mimari açıdan keşfetmenize zemin hazırlıyor. Klasik örneklerin güzelce çizilmiş illüstrasyonları, fotoğrafları ve anlaşılır bir dille yazılmış uzman görüşleri sayesinde evlerin malzemeleri ve bileşenlerinin yanı sıra ana mimari tarzlara açıklık getiriyor.

Resimli Okuma Rehberleri Dizisi'nin YEM Yayın tarafından yayımlanan ilk üç kitabı; Binalar Nasıl Okunur / Resimli Bina Okuma Rehberi , Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi ve Resimler Nasıl Okunur? / Anlam ve Yöntem Okuma Rehberi adlarını taşıyor.

Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi
YEM Yayın
Yazar: Will Jones
Çeviren: Volkan Atmaca
Editör: Bahar Demirhan
ISBN: 978-605-4793-63-1
1. Baskı
Şubat 2017
Türkçe
256 sayfa, kuşe kâğıt, karton kapak
13,5x16,5 cm

Satın almak için tıklayın.

Yazar Hakkında:
Will Jones on beş yılı aşkın bir süredir dünyanın çeşitli mimarlık ve tasarım dergilerinde yazılar yazmaktadır. Modern Architecture in New York (2002), Unbuilt Masterworks of the 21st Century (2009), Architects’ Sketchbook (2011) ve bu diziden çıkan How to Read New York (2011) gibi birçok kitabın yazarıdır.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :