Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

YEM Yayın'dan Resimli Sembol Okuma Rehberi

mimarizm.com / 10 Nisan 2013

YEM Yayın'ın yeni kitabı Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi, eski çağlardan günümüze sanatta kullanılan sembollerin zengin kavram dünyasını ayırt edip anlamayı amaçlayan pratik bir giriş kitabı...2008'den bu yana 17 dile çevrilip dünya çapında 120 binin üzerinde satış rakamına ulaşan, Türkiye'de de büyük bir ilgiyle karşılanıp 3. baskısını yapan Binalar Nasıl Okunur? / Resimli Bina Okuma Rehberi'nin ardından yayımlanan Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi, ilk kez yayımlandığı 2009 yılından bu yana 14 dile çevrildi.

Farklı kültürlerin belli başlı sembollerinin anlamlarını, kökenlerini, anlatım ve tasarım biçimlerini, yaratıldıkları coğrafyalara göre gruplandırarak belirli temalar çerçevesinde inceleyen bu küçük ve sevimli cep kitabı, konuyla ilgili akla gelebilecek her türlü soruya görseller eşliğinde kısa ve öz cevaplar veriyor.

Konunun özünü kolayca kavratan kısa açıklamalarla birlikte 500'den fazla görselin bulunduğu kitapta, okurun farklı uygarlıklara ait sanat eserleri ve tasarım nesnelerinde rastlanan sembollerin dilini çözüp verilen mesajı anlamasına yardımcı olacak çeşitli ipuçları sunuluyor. Kutsal imgeler, kimlik işaretleri ve sembolik sistemler incelenerek, farklı kültürler arasında karşılaştırma yapıp benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmesi sağlanıyor.

Bu küçük ancak hacimli cep kitabı, dünya üzerindeki farklı kültürlerin tarih boyunca sanat eserlerinde ve tasarım nesnelerinde kullandıkları, arketip kabul edilen sembolleri keyifle "okuyarak" kavramamızı amaçlayan bir rehber.

Sırasıyla Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya uygarlıklarında kutsallığı ifade eden; tanrıları, mitolojik ve fantastik varlıkları canlandıran; kişisel ve sosyal kimlikleri, aidiyetleri, toplumsal sınıf ya da statüleri ortak bir temsil düzlemine taşıyan; alegorik anlatımlar ve anıştırmalarla geçmiş ile şimdi arasında çok yönlü bağlar kurarak zengin bir kültür birikimi oluşturan; günlük hayatın en temel ritüellerine anlam katan ve korkulara, düşlere, sevme ve bilme arzusuna, korunma içgüdüsü ya da mutluluk arayışına tercüman olarak evrensel insanlık deneyimleriyle muazzam bir ortak anlam ve duygu coğrafyası yaratan sembolleri ve sembolik sistemleri incelerken okuru kıtalar ve uygarlıklar arasında gezinerek karşılaştırmalar yapmaya davet ediyor.


Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi
Clare Gibson

Çeviren: Cem Alpan
Editör: Bahar Demirhan
YEM Yayın
Mayıs 2013
256 sayfa, karton kapak
13,5x16,5 cm

Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi'ni satın almak için tıklayınız.


Yazar hakkında
Clare Gibson Londra, Kings College'da modern ve ortaçağ tarihi eğitimi aldı. Sembolizm, sanat, tarih ve soy araştırmaları alanlarında uzmanlaşarak kitaplar yazdı ve derledi. Yayımlanmış eserleri arasında The Hidden Life of Ancient Egypt: Decoding the Secrets of a Lost World (2009), The Hidden Life of Art: Secrets and Symbols in Great Masterpieces (2007) ve The Hidden Life of Renaissance Art: Secrets and Symbols in Great Masterpieces (2006) yer alır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları