Edirne: Mimari Mirasın Belgelenmesi ve Risk Değerlendirmesi Projesi

mimarizm.com / 05 Nisan 2021
Kültürel Mirası Koruma Derneği, Edirne: Mimari Mirasın Belgelenmesi ve Risk Değerlendirmesi Projesi çalışmalarına başladı.

Kültürel Mirası Koruma Derneği'nin (KMKD) mimari mirası belgeleme çalışmalarının bir parçası olarak hazırladığı Edirne: Mimari Mirasın Belgelenmesi ve Risk Değerlendirmesi Projesi, Alman Dışişleri Dairesi (AuswartigesAmt) tarafından destekleniyor ve Mart 2021 - Ekim 2021 dönemini kapsıyor.

Projenin ana amacı, tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış Edirne'de risk altındaki mimari mirasın yerinde belgelenmesini sağlayarak, güncel durumlarını raporlamak ve korunmaları için önerilerde bulunmak.

Projenin kapsamı

"Edirne kenti iyi korunmuş ve tanınmış tarihi binalara ev sahipliği yapmaktadır. Buna karşın, merkezde olmayan ve iyi korunmamış çeşitli ve çok sayıda tarihi yapının varlığı bilinmektedir. Bu kapsamda çalışmalar özellikle merkez dışı bölgelerde -Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü- ilçelerinde yoğunlaşacaktır.

Yerinde gerçekleştirilecek olan belgelemeler disiplinlerarası bir uzman grubuyla saha çalışmasından oluşacaktır. Risk altındaki yapılar konunun uzmanları ile yerinde incelenecek, değerlerine ve tehditlere göre sınıflandırılacak, tarihi araştırma bilgileri ile birlikte değerlendirilerek bir yayına dönüştürülecektir.

Projenin aynı zamanda bölge halkının kültürel farkındalığına da yerelle kurulan ilişkiler ve seminerler vasıtasıyla katkı sağlayacağını umulmaktadır".

KMKD'nin Alman Dışişleri Dairesi tarafından desteklenen bir önceki projesini incelemek için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :