“Tarihi Ev Kullanıcısının El Kitabı” Yayınlandı

mimarizm.com / 30 Mart 2021
Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin, Türkiye’de tarihi konut sahibi kişilere yönelik yayınlanan ilk rehber olma özelliği taşıyan "Tarihi Ev Kullanıcısının El Kitabı" yayınlandı.

Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin tarihi evlerde oturanlara rehberlik edecek kitabı Tarihi Ev Kullanıcısının El Kitabı çevrimiçi ve ücretsiz olarak yayınlandı.

Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin Tarihi Evlerde Yaşam Projesi’nin çıktıları yayınlandı. Proje, çok sayıda tarihi binaya ev sahipliği yapan Türkiye’de, tarihi bina bakımı konusundaki tavsiye eksikliğini gidermeyi ve tarihi ev maliklerinin güncel sorunlarına çözüm bulmayı amaçlıyor. Projenin çıktılarından biri de Tarihi Ev Kullanıcısının El Kitabı. Çevrimiçi ve ücretsiz olarak yayınlanan el kitabı, hem tarihi ev sakinlerinin evlerini korumaya yönelik bilgi ve becerilerini artırarak onlara kılavuzluk etmeyi, hem de kültürel miras konusundaki farkındalıklarını artırarak tarihi bir binada yaşamanın sorumluluklarını hatırlatmayı hedefliyor.

Proje kapsamında tarihi evlerde yaşanan sorunları ve kullanıcıların ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla İstanbul’un farklı tarihi semtlerinde araştırmalar gerçekleştiren KMKD ekibi, tarihi ev kullanıcılarına yönelik eğitim videoları ve bir el kitabı hazırladı. Tarihi evlerin bakımı, sık görülen sorunları ve çözümlerini konu alan bu çalışma, ev seçiminden potansiyel fon kaynaklarına, temizlik yöntemlerinden boya seçimine kadar birçok pratik konuyu içeriyor. Tarihi bir evdeki çeşitli sorunları nasıl tespit edecekleri ve hangi çözümleri uygulayabileceklerine dair bilgi almak isteyen, tarihi bir ev almayı düşünen ya da hali hazırda böyle bir binayı kullanan herkes için kapsamlı bir kılavuz.

Kitap, proje kapsamındaki videolara bağlantı içerecek şekilde etkileşimli olarak hazırlanmış. Kitabın ekleri arasında “tarihi evler için bakım takvimi” ve “tarihi ev kontrol” listesi dokümanlarını da yer alıyor. Kitaba KMKD web sitesinden çevrimiçi olarak erişmek mümkün!

Kitabı indirmek için tıklayın

 

*

Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD) Hakkında

Kültürel Mirası Koruma Derneği, Anadolu’da yaşamış toplumların yaratmış oldukları kültürel varlıkların Türkiye’nin zenginliği ve bütün insanlığın ortak mirası olduğu, korunmasının da ortak sorumluluğumuz olduğu inancı ile özellikle ihmal edilmiş, sahipsiz ve yok olmakta olan kültürel varlıklarımızın belgelenmesi, araştırılması, sorunlarının tespiti ve risk analizlerinin yapılarak bilinirlik ve görünürlüklerine katkı sağlamak, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması misyonu ile 2014 yılında kurulmuştur. 

KΜΚD, gerçekleştirdiği saha çalışmaları ile koruma alanında uzman mimar, inşaat mühendisi, arkeolog, sanat ve mimarlık tarihçileri ile yerinde inceleme, belgeleme ve araştırmaya dayalı hazırladığı raporlarla risk altındaki kültür varlıklarımızın korunması için acil müdahale gerekliliğini vurgular, rapor içerikleri ile koruma alanındaki ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara sağlıklı ve bütüncül bilgi aktarmayı hedefler, korunmaları için yöntem ve öneriler geliştirir.

KMKD, risk altındaki kültürel varlıklarımızın değerinin anlaşılması ve korunabilmesi için gereken bilgi, beceri ve uzmanlığın gelişmesi düşüncesiyle eğitim içerikleri geliştirir, kültürel mirasın yorumlanması ve tarihi alanların yönetimi konularında çalışmalar yapan kişi, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler yürütür.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :