EDDA Mimarlık’tan Renkli Ofis Kurgusu

mimarizm.com / 16 Mart 2017
EDDA Mimarlık, Halaman Matbaacılık için gerçekleştirdiği iç mekân ofis tasarımında geleneksel kalıplardan uzak, şeffaf ve akıcı bir görünüm elde etmeyi temel almış.

Birçok uluslararası markaya, yurtiçi ve yurtdışı tüm paket, ambalaj ürünleri ve grafik tasarım baskı hizmetleri veren Halaman Matbaacılık’ın, İstanbul Esenyurt’ta bulunan fabrikasının yönetim ofislerini ve karşılama bölümlerini tasarlayan Restoratör İç Mimar Eda Tahmaz liderliğindeki EDDA Mimarlık, ofis kullanıcılarıyla yaptığı fikir alışverişi sonucunda ortaya çıkan canlı ve dinamik bir ofis hayalini gerçeğe dönüştürdü.

Firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran, teknolojiyle entegre, kullanıcı iletişimini üst düzeye taşıyan bir ofis ortamı tasarlayan EDDA Mimarlık, doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanılması için tasarım kurgusunu, gün ışığını mekanın içerisine daha fazla katarak ferah bir görünüm elde edecek şekilde oluşturmuş. Tüm departmanlar, kendi içerisinde markanın çağdaş çalışma kültürünü yansıtan şeffaf ve akıcı bir stil ile tasarlanırken ofis ihtiyaçları ve kullanıcı talepleri göz önüne alınmış. Her departmanda fonksiyona yönelik farklı çalışma birimleri oluşturulurken, çalışan tüm personel için kişiye özel dolap sistemleri de eklenmiş. Departmanların çalışma, toplantı, eğitim ve seminer alanları ise çalışanların iş hayatının yoğunluğu ve stresinden uzaklaşmaları için sosyal alanlarla bütünleştirilmiş.

Yönetim ofisinin en üst katta konumlanmasını, gün ışığını mekanın içerisine maksimum düzeyde alabilmek için bir avantaja dönüştüren EDDA Mimarlık, kafe ve sirkülasyon alanlarında açılabilen ‘skylight’ pencerelerle temiz havayı ofis içerisine almış. 

Halaman Matbaacılık Ofisi’nde, yönetim kurulu toplantı odası dairesel formda, departmanlar ise farklı formlarda birbiri içerisine yerleşecek şekilde ele alınmış. Bu bağlamda tavanlara ve mobilyalara da bu farklı formlar yansıtılarak mekanın kendi içerisindeki üç boyut etkisi daha da vurgulanmış. Ayrıca mekan içerisinde gün ışığının oluşturduğu iki sirkülasyon aksına paralel yerleşen departmanlar arasında toplantı odası, eğitim-seminer odası, kafe ve dinlenme alanı yerleştirilerek, ofis alanları ile bu alanlar arasında doğrudan bir ilişki kurgulanmış. Ortak alanlarda kullanılan ve markanın çalışma kültürünü yansıtan renk farklılıklarıyla departmanlar arasında çeşitlilik oluşturulurken, çalışma ekibini yoğun iş temposu içerisinde dinamik tutacak eğlenceli renkler, sıcak malzemeler ve iç peyzaj ile kurumun güncel marka kimliği, yalın bir tasarımla hem mekanla hem de kullanıcılarla buluşturulmuş.

Yönetici odalarında mermer, doğal ahşap ve metal gibi malzemeler ile daha yalın bir çizgi yakalayan EDDA Mimarlık,  her yöneticinin kendi odası ile birlikte dinlenme odalarını da planlamış.

Birbiri içerisinde akan grafik çalışmaların yer aldığı bölücü camlar ve panolarla kullanıcılara renkli, enerjisi yüksek bir iç mekan deneyimi yaşatmak hedeflenmiş. Çalışma ekibinin motivasyonunu arttırmak amacıyla yemekhane bölümündeki aydınlatmalar, oturma grupları ve zemin kaplamalarında yenilikçi bir yaklaşım sergilenerek,  birbirinden farklı sosyal alanlar oluşturulmuş.

EDDA Mimarlık, Halaman Matbaacılık Ofisi’ndeki lineer sarkıt aydınlatmalar ve yemekhane aydınlatmalarında kendi tasarımlarını kullanmış.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :