EAA'nın Ödüllü Yapısı Minicity İçin Yıkım Kararı

mimarizm.com / 12 Ocak 2018
Emre Arolat Mimarlık - EAA'dan yapılan açıklamada, ofis tarafından tasarlanarak 2004 yılında Antalya Konyaaltı bölgesinde inşa edilen Minicity yapısının Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan “Akdeniz Atatürk Kültür Sanat Eğlence ve Yaşam Parkı Projesi” ihalesi neticesinde yıkılacağı bildirildi.

Emre Arolat Mimarlık - EAA tarafından 11 Ocak 2018 Perşembe günü yapılan basın açıklamasında, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce yıkılması öngörülen, ulusal ve uluslararası ölçekte pek çok ödüle değer görülmüş olan Minicity yapısının mimari değerine dikkat çekildi.

Bilgilendirme metni şöyle:

"Emre Arolat Mimarlık tarafından tasarlanarak 2004 yılında Antalya Konyaaltı bölgesinde inşa edilen Minicity yapısının Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan 'Akdeniz Atatürk Kültür Sanat Eğlence ve Yaşam Parkı Projesi' ihalesi neticesinde yıkılacağını öğrendik. Bu yazı, sizleri yıkılacak olan binanın mimari değerleri hakkında bilgilendirmek için yazılmıştır.

Minicity yapısı, gerek proje aşamasında iken gerekse inşa edildiği tarihten itibaren Türkiye Çağdaş Mimarlık Tarihi’nin az sayıdaki yetkin örneklerinden biri olarak Dünya Mimarlık Kamuoyu’nun ilgisini çekmiştir. 2005 yılında, dünyanın en prestijli mimarlık ödülleri arasında bulunan Avrupa Birliği, Mies van der Rohe Ödülleri’nde “Seçilmiş Yapı” ödülünü kazanmasıyla birlikte, Türkiye’den bu tür bir ödülle onurlandırılan ilk yapı olmuş ve sözü edilen ilginin seviyesi daha da artmıştır.

Minicity, EAA

2008 tarihinde AR Awards for Emerging Architecture, 2009 tarihinde Cityscape Dubai Awards ödülleri de bu yapının uluslararası anlamdaki bilinirliğini en üst seviyeye çıkartmış, dünyanın tüm ülkelerinde görülmesi gereken çağdaş mimarlık eserlerinin yayınlandığı Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture'da Türkiye’yi temsil eden dört yapıdan biri olarak yer almıştır.

Esasen Antalya halkının kamusal menfaatleri bağlamında hazırlanmış olduğuna gönülden inandığımız yeni proje kapsamında bu yapının da yenilenmesi, hatta işlevinin yeniden ele alınarak değerlendirilmesi mümkündür. Dahası, bu yapı yöre adına çok kıymetli bir unsur olan Kültür Turizmi’nin parlak aktörlerinden birisine kolaylıkla dönüştürülebilir. Böyle bir fırsat karşımızda dururken bu değerli yapının yıkılması hayli anlamsız, bir o kadar da üzüntü vericidir.

Minicity, EAA

Minicity, EAA

Emre Arolat Mimarlık olarak geçtiğimiz haftalarda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bu yapının korunmasının toplumsal hafıza ve kentsel değerler anlamındaki önemi hakkında bilgilendirdik. Öte yandan, yapının 'daha fazla gelir getiren bir bina üretmek' gibi tartışmaya açık bir sebeple yıkılması yerine, söz konusu yeni tasarım kapsamında dönüştürülmesi sırasında ortaya çıkabilecek her türlü teknik yardımı, hiçbir maddi karşılık beklemeksizin üstlenmeye hazır olduğumuzu da ilettik. Ancak geçen süreye karşın kendilerinden henüz bir geri dönüş alamadık. Bu bağlamda, üzerinde hassasiyetle durduğumuz süreç hakkında sizlerin de bilgi sahibi olmanızı çok önemsedik."

Fotoğraflar: Thomas Mayer


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :