Drone'lar Graffiti Sanatına El Attı

Tuba Tellioğlu Şeren / 02 Mayıs 2017
Uluslararası tasarım ve inovasyon ofisi Carlo Ratti Associati, kentteki çeşitli cephe ve yüzeyleri boyamaya olanak tanıyan, taşınabilir drone teknolojisi Paint by Drone’u tanıttı. İlk enstalasyonların 2017 yılında Berlin ve Torino’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Uluslararası tasarım ve inovasyon ofisi Carlo Ratti Associati, kentteki çeşitli cephe ve yüzeyleri boyamaya olanak tanıyan taşınabilir bir drone teknolojisi üretti. Paint by Drone adlı oluşum, kentsel datanın görselleştirilmesi ve katılımcı artistik ifade için herhangi bir boş, dikey yüzeyi canlı bir görünüme kavuşturmayı amaçlıyor. Paint by Drone tarafından oluşturulan ilk enstalasyonların 2017 yılında Berlin ve Torino’da gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

Paint by Drone, her birinin üzerinde spray boya tankı ve sensörler bulunan 1 metre genişliğinde bir dizi drone kullanıyor. Drone’lar bir aplikasyon sayesinde dijital olarak yüklenebilen görsel içeriği yüzey üzerine çizebiliyor. Sanatsal ürün, kitlesel kaynak platformları ya da katkıda bulunmak isteyen kişilerin işlerini bir araya toplayan bir küratör tarafından oluşturulabiliyor. Başlangıç kurulumunda, proje inşaat alanlarının geniş birer kanvas olarak kullanılmasını öneriyor. 

Carlo Ratti Associati, İstanbul Tasarım Bienali 2012’de OSARC (Open Source Architecture) ve Milano Expo 2015 Future Food District’te Vertical Plotter System projelerini sergilemişti. Paint by Drone ise firmanın açık kaynaklı tasarım ve dikey çizim üzerine yaptığı çalışmaların bir devamı niteliğinde. 

Bu yeni konsept, zaman ve mekanın sınırlarını zorlayarak birkaç saat içinde herhangi bir yüzeyin üzerinin boyanarak çizilebilmesine olanak sağlıyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :