Dijital Teknolojilerin Mimari Tasarıma Etkisi Masaya Yatırıldı

mimarizm.com / 26 Eylül 2018
Mimarlık dünyası ve yapı sektöründen katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşen Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler Konferansı'nda, dijitalleşmenin mimari tasarım ve yapı üretim süreçlerine etkisi uzman konuşmacılar tarafından mercek altına alındı. Etkinlikle yeni AKM projesinin detayları da paylaşıldı.

Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Düzcam, yapı sızdırmazlık malzeme üreticisi Tremco illbruck, cephe sistem firması Reynaers işbirliği ve Yapı Medya İletişim organizasyonu ile düzenlenen Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler Konferansı, yoğun katılımcı ilgisiyle 25 Eylül 2018 Salı günü İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Sektör temsilcilerinden akademisyenlere, profesyonel mimarlardan öğrencilere birçok katılımcının ağırlandığı etkinlik, müze turuyla başladı. Konferansa kayıt yaptıran ilk 50 kişi etkinlik öncesinde rehber eşliğinde İstanbul Deniz Müzesi’nin koleksiyonunu gezdi.

Doğru seçimler için zaman kazandıran teknolojiler

Dijitalleşen dünyada mimarlık pratiğine ilişkin örneklerin ve AKM yenileme projesinin detaylarının paylaşıldığı konferans, Yapı Medya İletişim Koordinatörü Aslıhan Abay Erkmen’in açılış konuşmasıyla başladı.

Şişecam Düzcam Kaplamalı Camlar ve Franchise Müdürü Esra Aydınoğlu gelişen teknolojide camın yerini, geliştirilen yeni mobil uygulamayı, Şişecam’ın ürünlerini ve Şişecam Genel Merkezi’nin tasarımını dinleyicilerle paylaştı.

Şişecam’ın düzenlediği eğitimlerle doğru camın doğru yerde kullanılmasını kolaylaştırdığını belirten Aydınoğlu, camın ses yalıtımı, güvenlik ve geçirgenlik açısından yapı ve insan sağlığına katkı sağlayan bir malzeme olduğunu vurguladı.

tremco illbruck BU South Pazarlama ve İletişim Müdürü Florence Comte-Sahakian, BIM’in 3. Havalimanı’nda kullanımını örnekleyerek bu teknolojinin büyük projelerdeki önemini anlattı. Comte-Sahakian, illbruck markası ürünleri için özel olarak geliştirilen pencere ve kapı derzlerini hedefleyen BIM modelleme teknolojisi hakkında detaylı bilgi verdi. BIM’in proje tasarım ve uygulama pratiğini değiştirdiğini belirten Comte-Sahakian, yeni geliştirdikleri uygulamayla tasarıma girebilecek malzeme ve uygulamaların denenebildiğini, böylelikle uzlaşmada zaman kazanıldığını söyledi.

AKM’de “medya cephe”yle temsiller meydandan izlenebilecek

Konferansın “Cephede Dijitalleşme” başlıklı ilk bölümünde, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesine dair detayları ilk kez paylaşan Murat Tabanlıoğlu, yapının Prost planından başlayıp bugüne uzanan hikayesini babası Hayati Tabanlıoğlu’nun çalışmalarından anekdotlarla aktardı.

AKM’nin hazırlanan yeni projesinde cepheyi ve ana kütleyi koruduklarını belirten Tabanlıoğlu, “medya cephe” üzerine çalıştıklarını, böylelikle içeride oynanan temsillerin meydana yayınlanmasının mümkün olacağını söyledi. Ana salonun kapasitesini de artırdıklarını belirten Tabanlıoğlu, daha önce düz ve dikdörtgen formlarda inşa edilen salonların yerine at nalı formunda bir ana salon önerdiklerini söyledi.

AKM projesinde Tabanlıoğlu Mimarlık ile birlikte çalıştıklarını belirten Werner Sobek Genel Müdürü ve CEO’su Yetkin Bentürk ise, çelik cam konstrüksiyonlardan oluşan binaların enerji tasarrufuna yardımcı olduğunu vurguladı.

“BIM teknolojileri aynı zamanda kuvvetli bir iletişim aracı”

“Tasarımda Dijitalleşme” başlıklı ikinci bölüm, Reynaers BIM ve Sanal Gerçeklik Ürün Müdürü Nina Timmermans’ın sunumuyla başladı. Timmermans konuşmasında, BIM teknolojilerinin tasarım süreçlerinde teknik çözümleri kolaylaştırmasının yanısıra paydaşlar arası iletişimi kolaylaştırdığını belirtti.

Küresel yaşamda bu iletişimin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Timmermans, tüm paydaşların aynı anda projenin dijital haline ulaşabilmesinin yapım süreçlerini hızlandırdığından bahsetti. Reynaers’in mimarlara özel geliştirdiği sanal gerçeklik (VR) uygulaması Avalon’un detaylarını da katılımcılarla paylaştı.

“Yapı malzemeleri kendi arasında geçişken olmaya başladı”

Salon Architects kurucusu Alper Derinboğaz, “Architecture in Dialogues” adlı sunumunda, yapıların çevreleriyle ve sosyal ortamla kurabileceği ilişkileri, farklı ölçekteki projeleri üzerinden aktardı. Mimarlık çalışmalarının yanında sanat projelerine de imza atan Derinboğaz, bu birlikteliğin konuya farklı ölçeklerden bakabilmeyi sağladığını söyledi. Teknoloji geliştikçe yapı malzemelerinin kendi arasında geçişken olmaya başladığına dikkat çeken mimar, bir cephe malzemesinin iç mekanda bölücü olarak kullanılmasını ya da camın çatı malzemesi olarak tercih edilmesini örnek gösterdi.

İnsanoğlunun dünyaya olan etkisinin en üst düzeye çıktığı Sanayi Devrimi’nden bugüne kadar devam eden sürecin İnsan Çağı (Anthropocene Age) olarak tanımlandığını hatırlatan Alper Derinboğaz, doğayla iletişim kurabilecek projelerin yeni dönem yaklaşımını belirlediğini anlattı. Karbon ayak izi gibi, binaların “ayak izi”nin de önemli olduğunu vurgulayan Derinboğaz, projelerinde bu orana dikkat ettiklerini, böylelikle yeşile alan bıraktıklarını söyledi.

“Sanal gerçeklik geleceğin önemli kalemlerinden biri”

TasarımAtlas ve GarageAtlas kurucusu Ahmet Burçin Gürbüz, sanal gerçekliğin (VR) tasarımla bütünleştirilmesinin önemini vurguladı. “Tasarıma kurşun kalemle başlarız ve bitene kadar birçok kalem kullanırız” diyen Gürbüz, sanal gerçekliğin geleceğin en önemli kalemlerinden biri olduğunu söyledi.

Ofis olarak VR teknolojisinin yazılım kısmında etkin olduklarını ifade eden Gürbüz, bu teknolojiyi operasyonel anlamda kullanmak amacıyla mimari çözümler tasarladıklarını belirtti. Türkiye’de BIM teknolojilerinin yeterince gelişmediğine değinen Burçin Gürbüz, bunun nedeninin yetişmiş eleman eksiği olduğunu ancak gelecek nesilden umutlu olduklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

“Dijitalleşmeyi yalnızca kompleks formları çözme bağlamında düşünemeyiz”

Konferansın son konuşmacısı GMW MIMARLIK ortağı Dicle Demircioğlu oldu. Kuruluşu yetmiş yılı bulan ofisin yıllar içerisinde teknolojiyi nasıl kullandığını aktaran Demircioğlu, “Günümüzde dijital teknolojileri yalnızca kompleks formları ve tekniği çözmek bağlamında düşünürsek konuyu eksik bırakmış oluruz” dedi.

Dijitalleşmenin çalışma biçimini de değiştirdiğine dikkat çeken Demircioğlu, artık koordineli bilgi üretildiğini ve yapıların bu koordineli bilginin üretildiği dünyanın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanması gerektiğini vurguladı.

Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler konferansı, İstanbul Deniz Müzesi’nin fuayesinde düzenlenen kokteylle sona erdi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :