Delvoye’den Vitray Sanatına Tüyler Ürperten Bir Yorum

Tuba Tellioğlu Şeren / 15 Şubat 2016
Belçikalı sanatçı Wim Delvoye; iskelet, omurilik, diş ve kafatasından oluşan binlerce röntgen filmini, geleneksel vitray yöntemleriyle kilise camları üzerine uygulayarak son derece çarpıcı ve bir o kadar da tuhaf bir işe imza atmış.

Bina, ilk bakışta tipik bir Gotik katedrali andırsa da yakından bakıldığında tam anlamıyla insanı şaşkınlığa uğratıyor. Bunun nedeni ise pencerelerinin üzerindeki sıra dışı desenler…  Korkunç iskelet, omurga, diş ve kafatasından oluşan binlerce röntgen filmi, geleneksel vitray yöntemleri kullanılarak sanatçı Wim Delvoye tarafından kilise camları üzerine uygulanmış. Ürkütücü bir atmosfer yaratmak üzere kullanılan desenler birlikte son derece ahenkli bir görünüm sergiliyor.

  
Daha önce, kullanılmayan makine parçalarını ve tekerlekleri muhteşem birer sanat eserine dönüştürme konusunda iddialı olduğunu kanıtlayan Wim Delvoye’nin yeni şapel serisi çalışmaları da hayli ilgi çekici. Sanatçı bu kez,  17. yüzyıl Flaman Barok tarzda çelik lazer kesimle inşa edilmiş bu ilginç kilisenin camlarına uyguladığı x-ray desenli vitray çalışmaları ile karşımızda.

 
Kilise camlarını süsleyen çalışmaların birinde, birbirini sıkıca kucaklayan, diğerinde ise öpüşen bir iskelet çiftine rastlıyoruz. Diğer parçalar ise daha da uçuk ve sıra dışı… Örneğin, kan kırmzısı bir pencere camı üzerinde, omurga kıvrımları birbiri ardına dizilmiş diş filmleriyle çaprazlama kullanılmış. Kafatasları, bel kemikleri ve kalçalar ise çarpıcı renkte vitrayların üzerinde birbirine karışarak çok etkileyici bir görünüm yaratıyor. 


En az renkli camlar kadar parlak ışık saçan bu yarı saydam x-ray’ler, kilise içinde göz alıcı ama aynı zamanda insanı ürperten bir atmosfer yaratmış. Vitray çalışmasında geleneksel Ortaçağ zanaatını kullanarak sanatçı, gerçekten de son derece tüyler ürpertici bir ambians oluşturmayı başarmış. Delvoye bu tarz tuhaf işlerin yabancısı değil, daha önce de “Sanat Çiftliği” adını verdiği serisi için canlı domuzlara yaptığı dövmelerle adından söz ettirmişti. 

Sanatçının diğer işleri için Wim Delvoye 

Bu haber Inhabitat’tan derlenmiştir. 
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :