Contemporary Istanbul 2018 Yol Haritasını Açıkladı

mimarizm.com / 02 Nisan 2018
Türkiye ve dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini bir araya getiren, bölgenin en önemli uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’un, yeni projeler ve hedeflerden oluşan 2018 yol haritası belirlendi. 20-23 Eylül tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle düzenlenecek fuar, bu yıl da yenilikleriyle bölgedeki öncülüğünü sürdürecek.

Geçmişteki başarılarından, deneyimlerinden ve genç sanatseverlerden gücünü alan Contemporary Istanbul, yeni projeleri ile 2018’de daha da güçlenerek yoluna devam ediyor. Contemporary Istanbul, sanat dünyasının gelişimine, yeni bir yörüngeye oturmasına, yeni boyutlar kazanmasına katkıda bulunarak, yerli ve yabancı sanatseverleri ağırlayacak.

Sanat yapıtlarından alınan KDV'nin indirilmesi için çalışmalar sürüyor

Türkiye sanat piyasasının gelişimine katkı sağlayacak öncü projeler geliştirme misyonunu devam ettiren Contemporary Istanbul, Türkiye sanat pazarının güçlenmesi ve gelişmesi için bu yıl da çalışmalarına devam ediyor. Sanat yapıtlarından alınan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi için çalışmalar yürüten Contempopary Istanbul, bu doğrultuda 2018 itibarı ile önemli adımlar attı. Son olarak geçen ay Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile yapılan toplantıda ele alınan KDV indirimi, Contempopary Istanbul’un 2018 projeleri içerisindeki önemli başlıkları arasında bulunuyor.

Sanat ve Kültür Ürünleri İhracatçıları Birliği'ne doğru...

Contemporary Istanbul, Sanat ve Kültür Ürünleri İhracatçılar Birliği kurma amacıyla Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) ile sürdürdüğü ortak çalışmalarına bu yıl da devam ediyor. Bu birlik ile sanat ürünlerinin ihraç edilebilecek bir ürün olarak tanımlanması, yurtdışı fuarlara katılacak galeriler için yeni bir mali destek imkânı yaratılması hedefleniyor. 

Fuarın girişini İTÜ Mimarlık öğrencileri tasarlayacak

Contemporary Istanbul, geçen sene olduğu gibi bu yıl da fuarın genel görsel planlamasını Tabanlıoğlu Mimarlık ile birlikte yapıyor. Ancak önceki yıllardan farklı olarak bu kez, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile iş birliğine gidilerek, mimar adaylarına yönelik bir yarışma düzenleniyor. İTÜ Mimarlık Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin katılacağı yarışmada, mimar adayları Contemporary Istanbul’un fuar giriş alanının tasarımını yapacak ve jüri tarafından seçilecek proje uygulanacak.  

CI Dialogues bu yıl ‘Duyarlılıklar’a odaklanacak

Çağdaş İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı’nın (ÇİV) şemsiyesi altında düzenlenecek CI Dialogues konferanslarında da bu yıl önemli bir değişikliğe gidildi. CI Dialogues, Vanessa Arelle'nin danışmanlığı ile hem tasarım hem de içerik olarak yeni bir yapıya dönüştü. Geçen yıllardan farklı olarak CI Dialogues konferansları, Contemporary Istanbul’un açılışından önce ‘Sensibilities/Duyarlılıklar’ teması altında 18-19 Eylül’de gerçekleşecek.  

CI Dialogues konferanslarında tasarım, kültürel miras, teknoloji, inovasyon, sanat ve mimarlık ilişkisi ile koleksiyonerlik temaları ele alınacak. Eylül ayında gerçekleşecek ana konferans öncesinde ÇİV, “CI Mini Dialogues” başlığı ile İstanbul ve Bodrum’da üç ayrı konferans serisi düzenleyecek. 

Galeri Destek Programı'nın kapsamı genişletiliyor

Türkiye’nin sanatsever iş insanlarına yönelik olarak ilk kez 2017 yılında, Özyeğin ailesinin Romanya’daki yatırımı Anchor Group ile başlatılan ‘Galeri Destek Programı bu yıl genişletiliyor. Galerilerin Contemporary Istanbul’a katılımına desteklemeyi amaçlayan programın bu yıl 10 ülkeyi kapsaması hedefleniyor. Program dahilinde Romanya’ya ek olarak, Hollanda, Portekiz, Singapur, Hindistan, Avusturya, Fransa, ABD, İsrail ve İngiltere galerilerinin de Contemporary Istanbul’da yer alması planlandı. Bu doğrultuda Türkiye’deki çağdaş sanat ortamının gelişmesi, çeşitlenmesi ve ülkeler arasındaki sanat yakınlaşmasına destek sağlanması amaçlanıyor. 

‘Recent Acquisitions I / Collector Stories’ sonları biraraya getirecek

Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği “Recent Acquisitions I / Collector Stories” sergisi, fuar alanı içinde Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin son dönemde gerçekleştirdikleri alımlarla koleksiyonlarına kattıkları en son yapıtları bir araya getirecek. Türkiye’deki koleksiyonerlerin ilgi alanlarının, izledikleri hareket ve eğilimlerin ortaya konulacağı bu sergi ile farklı yaklaşımlar, zevk ve tercihler ayrı bir renk ve kazanç olarak sanatseverin beğenisine sunulacak. 

60 farklı sanat eserinin sergileneceği Recent Acquisitions I / Collector Stories, ÇİV bünyesinde kitaplaştırılacak. Sergi, sanatseverlere daha önce birarada görme fırsatı bulamadıkları önemli sanatçıların yapıtlarını izleme imkânı sunarken, genç koleksiyonerlere ise ışık tutan bir fener görevi üstlenecek. 

Yeni medya sanatı ‘Plug-in’de

Contemporary Istanbul, 2013 yılından beri düzenlediği “Plug-in” bölümü ile sanatseverleri yeni medya sanatı ile buluşturan dünyanın ilk ve tek çağdaş sanat fuarı. Siemens Ev Aletleri’nin sponsorluğunda, Ceren - Irmak Arkman’ın küratörlüğünde fuar alanında düzenlenecek Plug-in ile yeni kuşağın sanatla buluşması, koleksiyonerlerin yeni alanlara açılması sağlanacak. Plug-in’de bu yıl sergilenecek eserler “Extra/Ordinary – Olağan/Dışı” teması altında ziyaretçileriyle buluşacak.

Contemporary Istanbul Yurtdışı Tanıtım Planı

Contemporary Istanbul’un kuruluşundan beri düzenlenen ve her yıl çerçevesi genişletilen Yurtdışı Etkinlikler Programı kapsamında ise bu yıl, önde gelen sanat kurumları ve önemli koleksiyonerlerin ev sahipliğinde çağdaş sanatın merkezi olan şehirlerde, önemli sanat fuarlarına denk gelecek tarihlerde çeşitli davetler düzenlenecek. 

Bu kapsamda D-ream iş birliğinde, Art Dubai sırasında 21-22 Mart’ta Dubai’de, Frieze New York açılış haftasında 1 Mayıs’ta New York’ta, 17 Mayıs’ta Casa Dell’ Arte Club House Lisbon işbirliğinde ARCO Lisbon fuarı sırasında Lizbon’da, Haziran ayında Londra’da, Aralık ayında ise Art Basel Miami Beach fuarı açılışı sırasında Miami’de olmak üzere pek çok davet gerçekleştirilecek. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :