Çevrimiçi Gösterim: How Buildings Learn (Binalar Nasıl Öğrenir?)

mimarizm.com / 08 Kasım 2022
Salt'ın, yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn (Binalar Nasıl Öğrenir?) isimli belgesel dizisi 13 Kasım'a kadar çevrimiçi gösterime açık.

Container City, Londra, Kaynak: Wikipedia

Salt, yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn (Binalar Nasıl Öğrenir?, 1997) adlı belgesel dizisini Türkçe altyazılı olarak çevrimiçi erişime açtı. 1994 yılında Amerikalı yazar Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından bir televizyon dizisine uyarlanan altı bölümlük belgesel, 13 Kasım’a kadar saltonline.org üzerinden izlenebilecek.

Modernist mimari yaklaşımlara eleştirel bir bakış sunan belgesel, aynı adlı kitabın yazarı ve The Whole Earth Catalog (Bütün Dünya Kataloğu) yayınının editörü olan Stewart Brand’in “değişime ve gelişime açık; esnek yapılar” tasarlama fikrini temel alıyor. Bir kişi veya grubun başkalarının kullanımı için bina tasarladığı mimarlık anlayışını reddeden Brand, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda zaman içinde binayı dönüştürebileceği evrimsel bir yaklaşımı benimsiyor.

Salt’ın Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında 3 Ekim Pazartesi günü saat 19.00’da Salt Galata’daki Atölye II-III’te gerçekleşen ilk gösterimin ardından, 4 Ekim Salı günü itibarıyla her hafta bir bölüm saltonline.org’da erişime açıldı.

1. Bölüm: Flow [Akış], 29 dakika

Belgeselin ana izleğine genel bir bakış sunan ilk bölüm, Frank Gehry ve Le Corbusier gibi ünlü mimarların yapıları üzerinden modern mimarlık anlayışını eleştirel bir bakış açısıyla ele alıyor.

2. Bölüm: The Low Road [Kara Düzen], 30 dakika

Brand, serinin ikinci bölümünde kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına göre düzenlediği metruk binalar, kulübeler, barakalar, tekneler ve taşınabilir evler gibi yapıları inceliyor.

3. Bölüm: Built for Change [Değişime Müsait Binalar], 29 dakika

Serinin üçüncü bölümü, tasarım sürecinde yaşanabilecek gelişmeler doğrultusunda uyarlanabilirliğin hesaba katıldığı, değişime müsait bina örneklerini odağına alıyor.

4. Bölüm: Unreal Estate [Haylimenkul], 29 dakika

Şehir merkezlerinden soyutlanmış bölgeleri mercek altına alan bu bölüm, gayrimenkul sektörünün mevcut durumuna odaklanıyor ve bir yatırım aracı olarak evin işlevini sorguluyor.

5. Bölüm: The Romance of Maintenance [Tamir Bakım Romantizmi], 29 dakika

Serinin beşinci bölümü, çoğu kişi tarafından sıkıcı bulunan ancak binaların ömrü bakımından önem taşıyan tamir ve bakım işlerine dair romantik bir bakış sunuyor.

6. Bölüm: Shearing Layers [Katmanlı Yapılar], 29 dakika

Belgeselin son bölümü farklı bina tipolojilerinin zaman içindeki değişimine odaklanıyor; Londra’nın kuzeyindeki Islington bölgesinde 18. yüzyıldan kalma bir ev ile tarihi 15. yüzyıla uzanan ve hâlen kullanımda olan kütüphane, yaşlılar evi, manastır gibi yapılara bakıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :