Cenk Dereli’nin Çizimlerine Moskova’dan Ödül

mimarizm.com / 19 Haziran 2018
Moskova Mimarlık Bienali kapsamında düzenlenen "ArchiGraphicArts 5" uluslararası mimari çizim yarışmasında ödüle değer görülen Hasan Cenk Dereli'nin çizimleri, serginin dijital ve basılı davetiyelerinde de kullanıldı.

Tchoban Vakfı - Mimari Çizim Müzesi (Tchoban Foundation - Museum für Architektur Zeichnung), Moskova Mimarlar Birliği, Archiplatforma.ru ve pinwin.ru tarafından düzenlenen ArchiGraphicArts 5 uluslararası mimari çizim yarışmasının sonuçları 8 Haziran'da açıklandı. 

"Doğadan Çizim", "Mimari Fantezi", "Proje İçin Çizim", "Moskova: Şehrin Duygusu" olmak üzere 4 kategoride ödüllerin dağıtıldığı yarışmaya, 15 ülkeden toplam 478 başvuru yapıldı.

Tchoban Vakfı - Mimari Çizim Müzesi kurucusu, mimar Sergei Tchoban'ın başkanlık ettiği jüride, Sergey Kuznetsov (Moskova Baş Mimarı), Thomas Wells Schaller (Amerikan Mimari İllüstrasyon Topluluğu Onursal Başkanı), Maxim Atayants (St. Petersburg Sanatlar Akademisi Profesörü) ile Sergey Estrin, Mikhail Filippov, Ruben Arakelyan, Andrey Chernikh gibi Rusya'nın önde gelen mimarları görev aldı.

Hasan Cenk Dereli'nin "Mimari Fantezi" kategorisinde yarışan #kanalistanbul çizimleri, yarışmada özel mansiyon ödülüne değer görüldü. Dereli'nin çizimleri, 16-20 Mayıs tarihleri arasında 6. Moskova Mimarlık Bienali ve ARCH Moscow 2018 kapsamında sergilenirken; serginin dijital ve basılı davetiyelerinde de kullanıldı.

Davetiyelerde kullanılan #kanalistanbul çizimi

                    #kanalistanbul serisinden bir detay

Yarışmaya başvuran işlerden hareketle başta "Çizim ve Manifesto" adı verilen, ancak daha sonra "Oran ve Duygular" (Ratio vs Emotions) olarak adlandırılan sergiye seçilen işler, yarışmanın organizatörleri ve küratör Ekateriana Shalina tarafından şöyle tarif edildi: 

"Sergi için yarışmanın dört kategorisinden, mimar Sergei Tchoban başkanlığındaki uluslararası jürinin oldukça takdir ettiği işler seçildi. Her ne kadar çevrimiçi malzemenin değerlendirmesine dayanan jüri seçimi oldukça geniş olsa da, final için tüm adaylar arasından 100 tanesi seçildi (yarışmaya 15 ülkeden 478 başvuru kabul edilmişti). Bu kapsamda sergide öncelikle profesyonel arayışları, araştırmaları, hayalleri ve takıntılı fikirleri, problemlere ve mimari formlara dair görüşleri, çizerin stilinin ve metodolojisinin özünü temsil eden grafik ifadelere yer verildi." [İngilizce tam metin için tıklayın.]

Sergide yer alan diğer katılımcılar:

Vladimir Balasanyan, Roman Bayanov, Anna Budnikova, Alvina Denisenko, Sergey Demkov, Hasan Cenk Dereli, Raphael Juanatay, Anastasia Ignatenko, Alexey Ilyin, Alexander Kobyak, Vera Kolgashkina, Alexander Krylov, Nikolai Zaikov, Ioan Zelenin, Alexey Levchuk, Oleg Manov, Evgeniy Molodin, Anastasia Nesterova, Alexander Novoselov, Kristina Rykova, Artur Skizhali-Veys, Vlad Savinkin, Evgeny Fomin, Georgy Frolov, Andrey Tsarev, Daria Chebotova, Alisa Yufa.

Cenk Dereli'nin #kanalistanbul serisi ve aynı kategoride ödül alan diğer çizimler


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :